WhatsApp, Sohbet Yedeklemeleri İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunacak

blank
WhatsApp, Sohbet Yedeklemeleri İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunacak

İçerik: WhatsApp, Sohbet Yedeklemeleri İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunacak

WhatsApp, Sohbet Yedeklemeleri İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunacak:

WhatsApp, bu yazın başlarında sohbet geçmişi yedeklemeleri için uçtan uca şifrelemeyi sessizce test etmeye başladı. Şimdi şirket özelliği resmileştiriyor: WhatsApp bugün tüm kullanıcıların sohbet geçmişlerinin yedeklerini şifreleyebileceğini duyurdu.

WhatsApp mesajları 2016’dan beri şifrelenmiş olsa da, uygulama, iCloud veya Google Drive’a dayanan yedeklemeler için uçtan uca şifreleme sunmuyor. Ancak en son güncelleme ile kullanıcılar, bu yedeklemeler bulut depolama hizmetlerine ulaşmadan önce yedekleri için uçtan uca şifrelemeyi seçebilecek. Şirkete göre kullanıcılar güncellemeyi “önümüzdeki haftalarda” bekleyebilirler.

WhatsApp bir blog gönderisinde, uçtan uca şifreleme etkinleştirildiğinde, “ne WhatsApp ne de yedekleme hizmeti sağlayıcısı yedeklemeye erişemez” diye yazıyor. Yedeklemeler, “benzersiz, rastgele oluşturulmuş bir şifreleme anahtarı” ile şifrelenir. Kullanıcılar daha sonra iki seçenek arasında seçim yapabilecekler: 64 basamaklı anahtarı manuel olarak saklamak veya anahtara erişmek için kullanılabilecek bir parola belirlemek.

Bu özellik kesinlikle yedeklemeleri daha güvenli hale getirirken, akılda tutulması gereken birkaç faktör var. Birincisi, 64 haneli şifreleme anahtarını kaybetmeniz durumunda (parolayı unutursanız sıfırlayabilirsiniz) yedeğinizi geri almanın bir yolu olmayacağı anlamına gelir. Sonraki, WhatsApp kısa süre önce birden fazla cihaz için desteği duyurmasına rağmen, yalnızca birincil cihazınızda şifreli yedeklemeler oluşturabileceksiniz.

Ayrıca, uçtan uca şifrelemenin, sohbetlerinizin asla hoşlanmayacağınız bir şekilde kullanılmayacağını garanti etmediğini de belirtmekte fayda var. Bu hafta ProPublica, WhatsApp kullanıcıları tarafından bildirilen sohbetleri inceleyen insan moderatörlerin WhatsApp kullanımı hakkında uzun bir hikaye yayınladı. Ve bu yılın başlarında The Information, Facebook’un bir gün kullanıcılara şifreli mesajlara dayalı reklamlar sunmasına izin verebilecek AI araştırıyor olabileceğini bildirdi (WhatsApp’ın başkanı, mesajlaşma uygulamasının teknolojiyi takip ettiğini reddetti). Bunların hiçbiri şifrelemenin sunduğu güvenliği “kırmasa” – ve insanların kötü niyetli mesajları bildirebilmesi için çok iyi nedenler olsa da – bu, mahremiyetin yalnızca uçtan uca var olmaktan çok daha fazlası olduğunu hatırlatıyor. şifreleme.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: WhatsApp, Sohbet Yedeklemeleri İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör