Apple, Motosiklet Titreşimleri iPhone Kameralarını Bozuyor Dedi

blank
Apple, Motosiklet Titreşimleri iPhone Kameralarını Bozuyor Dedi

İçerik: Apple, Motosiklet Titreşimleri iPhone Kameralarını Bozuyor Dedi

Apple, Motosiklet Titreşimleri iPhone Kameralarını Bozuyor Dedi:

Apple’ın Destek forumundaki yeni bir gönderi, iPhone’ları yüksek genlikli titreşimlere maruz bırakmanın, “özellikle yüksek güçlü motosiklet motorları tarafından üretilenlerin”, cihazların kamera sistemini bozabileceğini söylüyor. Şirket, titreşimler bisikletin gidonları ve şasisi aracılığıyla iletilebileceğinden, bir iPhone’un bir motosiklete monte edilmesini önermiyor.

İşte Apple’dan teknik açıklama:

Fotoğraf çekerken yanlışlıkla kamerayı hareket ettirirseniz ortaya çıkan görüntü bulanık olabilir. Bunu önlemek için bazı iPhone modellerinde optik görüntü sabitleme (OIS) bulunur.1 OIS, kamerayı yanlışlıkla hareket ettirseniz bile keskin fotoğraflar çekmenize olanak tanır. OIS ile bir jiroskop kameranın hareket ettiğini algılar. Görüntü hareketini ve ortaya çıkan bulanıklığı azaltmak için mercek jiroskopun açısına göre hareket eder.

Ek olarak, bazı iPhone modellerinde kapalı döngü otomatik odaklama (AF) bulunur.2 Kapalı döngü AF, fotoğraf, video ve panoramalarda keskin odaklamayı korumak için yerçekimi ve titreşim etkilerine direnir. Kapalı döngü AF ile yerleşik manyetik sensörler, yerçekimi ve titreşim etkilerini ölçer ve dengeleme hareketinin doğru bir şekilde ayarlanabilmesi için lens konumunu belirler.

iPhone’daki OIS ve kapalı döngü AF sistemleri dayanıklılık için tasarlanmıştır. Ancak, OIS gibi sistemleri içeren birçok tüketici elektroniğinde olduğu gibi, belirli frekans aralıklarında yüksek genlikli titreşimlere uzun süreli doğrudan maruz kalma, bu sistemlerin performansını düşürebilir ve fotoğraf ve videolar için düşük görüntü kalitesine yol açabilir. iPhone’unuzu genişletilmiş yüksek genlikli titreşimlere maruz bırakmaktan kaçınmanız önerilir.

iPhone 6 Plus, iPhone 6s Plus ve iPhone 7’den bu yana tüm iPhone’lar hem optik görüntü sabitleme hem de kapalı döngü otomatik odaklama özelliğine sahiptir (Apple destek gönderisini tespit eden ilk çıkış olan MacRumors tarafından belirtildiği gibi). Her iki özellik de bazı iPhone aksesuarlarından kaynaklanan manyetik parazitlere karşı savunmasızdır, Apple bu yılın başlarında uyardı, ancak aksesuarların çıkarılması bu sorunu halletmelidir.

Ek olarak, yeni gönderide Apple, iPhone’unuzu bir scooter veya moped üzerine monte etmeyi planlıyorsanız, telefonun ve kamera sisteminin riskini azaltmak için titreşim sönümleyici bir montaj kullanmanızı önerir. Ve daha düşük genlikli titreşimler üreten bir araca monte edilmiş bir iPhone’un uzun süreli düzenli kullanımından kaçınmak da iyi bir fikirdir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Motosiklet Titreşimleri iPhone Kameralarını Bozuyor Dedi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör