Füzyon Enerjisi, Güçlü Bir Mıknatıs Sayesinde Gerçekleşebilir

blank
Füzyon Enerjisi, Güçlü Bir Mıknatıs Sayesinde Gerçekleşebilir

İçerik: Füzyon Enerjisi, Güçlü Bir Mıknatıs Sayesinde Gerçekleşebilir

Füzyon Enerjisi, Güçlü Bir Mıknatıs Sayesinde Gerçekleşebilir:Füzyon enerjisi, birkaç ay içinde ikinci atılımını gerçekleştirdi. Anakart, MIT ve Commonwealth Fusion Systems liderliğindeki bir araştırma ekibinin, Dünya’daki türünün en güçlü alanı olan 20 tesla’lık bir alan gücü üreten yüksek sıcaklıkta süper iletken bir elektromıknatısı başarıyla gösterdiğini belirtiyor. Teknoloji, tükettiğinden daha fazla enerji üreten bir plazma alanını besleyebilecek 2025’te piyasaya sürülecek bir füzyon cihazı olan SPARC’ın anahtarı olabilir.

Süper iletken elektromıknatıslara dayalı sistemler yeni değil. Fransa’da yapım aşamasında olan ITER cihazı, düşük sıcaklıklı süper iletkenler kullanacak. Bununla birlikte, MIT-CFS donanımının yüksek sıcaklık teknolojisi (şerit benzeri bir bant malzemesi kullanılarak yapılmıştır) çok daha güçlü manyetik alanlara izin verir. MIT’ye göre, düşük sıcaklıklı bir mıknatıs sisteminin alanıyla kendi boyutunun 40 katı kadar eşleşebilir.

SPARC ve net pozitif enerji çıkışı sadece bir başlangıç olacaktır. MIT ve CFS, 2033’te devreye girecek olan ARC adlı bir füzyon enerji santrali geliştirmeyi planlıyor. Bu olursa, füzyon enerjisi nihayet pratik bir gerçeklik haline gelecekti – tam zamanında, daha fazlasını talep eden elektrikli araçlara geçiş yapan bir dünyaya yardım etmek için güç şebekelerinden.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Füzyon Enerjisi, Güçlü Bir Mıknatıs Sayesinde Gerçekleşebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör