SpaceX Inspiration4 Başarıyla Fırlatıldı

blank
SpaceX Inspiration4 Başarıyla Fırlatıldı

İçerik: SpaceX Inspiration4 Başarıyla Fırlatıldı

SpaceX Inspiration4 Başarıyla Fırlatıldı:

SpaceX’in tamamen sivil Inspiration4 ekibi, önceki gece Cape Canaveral’dan öncü misyonlarına çıktıktan sonra, yörüngedeki ilk günlerini bilimsel araştırmalar yürüterek ve bir pediatrik kanser hastanesinde çocuklarla konuşarak geçirdi.

St Jude, hastalarının dört Amerikalı uzay turisti ile konuşması gerektiğini tweetledi, “hepimizin bilmek istediğimiz soruları ‘Ay’da inek var mı?’ gibi sorular soruyor.

Uçağı kiralayan milyarder Jared Isaacman, araştırma tesisi için 200 milyon dolar toplamaya çalışıyor.Inspiration4, içinde yalnızca özel vatandaşların bulunduğu ilk yörünge uzay uçuşu.

Daha önce Elon Musk’ın şirketi, dördünün “sağlıklı” ve “mutlu” olduğunu, ilk bilimsel araştırmalarını tamamladıklarını ve birkaç öğün yemek yediklerini tweetledi. Musk, bizzat mürettebatla konuştuğunu ve “her şey yolunda” tweetini attı. “

Şimdiye kadar, şimdiye kadar yapılmış en büyük uzay penceresi olan ve olağan yanaşma mekanizması yerine ilk kez gemiye yerleştirilmiş olan Dragon gemisinin kubbesinden de dışarıyı görebilmeleri gerekirdi.Uzaydaki çoğu insan

Inspiration4 görevi ayrıca şu anda uzayda bulunan toplam insan sayısını 14’e çıkarıyor – yeni bir rekor. 2009 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) 13 kişi bulunuyordu.

Şu anda ISS’de, mürettebatı Tiangong uzay istasyonunda 90 gün geçirdikten sonra eve bağlı olan Shenzhou-12 uzay gemisinde iki Rus kozmonot ve üç Çinli astronot da dahil olmak üzere yedi kişi var.

Isaacman, doktor asistanı Hayley Arceneaux, yerbilimci Sian Proctor ve havacılık veri mühendisi Chris Sembroski, zaman zaman 590 kilometreye (367 mil) ulaşan bir yükseklikte gezegenin etrafında dönüyorlar.

Bu, uzayda 420 kilometre (260 mil) yörüngede dönen ISS’den daha derin ve Hubble teleskopu için 2009 bakım görevinden bu yana herhangi bir insanın cesaret ettiği en uzak mesafe.

Gemileri yaklaşık 17.500mph (28.000kph) hızla hareket ediyor ve her gün yaklaşık 15 gün doğumu ve gün batımı yaşayacaklar.

Yüksek hızları, “göreceli hız zaman genişlemesi” adı verilen bir fenomen nedeniyle, yüzeydeki insanlardan biraz daha yavaş deneyimledikleri anlamına gelir.

Hayırseverlik için bağış toplamanın yanı sıra, misyon, derin uzayın astronotların bedenleri üzerindeki biyolojik etkilerini incelemeyi amaçlıyor.

Musk, bir tweet’te “Inspiration4 gibi görevler, nihayetinde herkesin yörüngeye ve ötesine gitmesini sağlamak için uzay uçuşunu ilerletmeye yardımcı oluyor” diye ekledi.

Uzay macerası, milyarderler Richard Branson ve Jeff Bezos’un son sınıra ulaşmak için verdikleri savaşın damgasını vurduğu bir yazı sona erdiriyor.

Ancak bu uçuşlar, Inspiration4 ekibinin Cumartesi günü Florida kıyılarına sıçramadan önce yaşayacağı üç tam günlük yörünge yerine yalnızca birkaç dakikalık ağırlıksızlık sunuyordu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX Inspiration4 Başarıyla Fırlatıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör