ARES 35 FPB Hızlı Karakol Botlarında Seri Üretime Başlandı

blank
ARES 35 FPB Hızlı Karakol Botlarında Seri Üretime Başlandı

İçerik: ARES 35 FPB Hızlı Karakol Botlarında Seri Üretime Başlandı

ARES 35 FPB Hızlı Karakol Botlarında Seri Üretime Başlandı:

Yine Ares Tersanesi tarafından Sahil Güvenlik için inşa edilen ARES 35 FPB hızlı devriye botlarında seri üretime başlandı. SSB Başkanı İsmail Demir’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Artık Kontrol Botumuzun seri üretimine başlıyoruz. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için 122 bot üreteceğimiz proje ile düzensiz göçle mücadele, arama kurtarma, kaçakçılıkla mücadele ve denizden emniyet/güvenlik operasyonlarını daha etkin yürütmeyi hedefliyoruz. ” açıklamalara yer verildi.

Nisan 2021’de Ares Tersanesi, 122 tekneden oluşan en büyük gemi inşa projesinde ilk devriye botunun denize indirildiğini duyurdu. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından satın alınacak 105 hızlı devriye botu, Türkiye’nin tüm karasularında ve Adalar Denizi’nde kullanılacak. ARES 35 FPB, Ares Tersanesi tarafından Sahil Güvenlik Komutanlığı için geliştirilmiş bir hızlı devriye botudur. 35 adet ARES 17 FPB hızlı devriye botu Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

2018 yılı Şubat ayında Savunma Sanayii Başkanlığı (daha sonra müsteşarlık) resmi internet sitesinde Kontrol Botu Projesi İhale İlanı yayınlanmıştır. Proje kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda 105 Kontrol Botu temin edileceği açıklandı. 5 firmanın teklife çağrı aldığı ihalenin Ares Tersanesi’ne verilmesine karar verildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı için ilk kez üretilecek olan ve saatte 35 deniz mili hıza ulaşabilen ARES 35 FPB kontrol botları, Ege Denizi’nin yanı sıra Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de de kullanılacak ve hizmet verecek. kaçakçılığa karşı daha etkin mücadele

İnsan kaçakçılığının yanı sıra denizdeki tüm hukuki olaylara müdahale edilebilmesi beklenen kontrol botları, ağırlıklı olarak küçük kasaba limanlarında konuşlandırılacak. Kontrol botlarına kadrolu personel alınmayacak, ihtiyaç halinde bölgenin sahil güvenlik ve jandarma ekiplerince kullanılacak.

ARES 35 FPB, 35 knot üzeri olağanüstü hız kabiliyeti ve zorlu çevre koşullarına uygun denizcilik özellikleri ile kendini kanıtlamış bir devriye botudur. Düzensiz göç, arama kurtarma, insan kaçakçılığı ile mücadele ve güvenlik için tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ARES 35 FPB Hızlı Karakol Botlarında Seri Üretime Başlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör