Çinli Astronotlar 90 Günlük Uzay Görev Sonrası Dünya’ya Döndüler

blank
Çinli Astronotlar 90 Günlük Uzay Görev Sonrası Dünya'ya Döndüler

İçerik: Çinli Astronotlar 90 Günlük Uzay Görev Sonrası Dünya’ya Döndüler

Çinli Astronotlar 90 Günlük Uzay Görev Sonrası Dünya’ya Döndüler:

Üç Çinli astronot, ülkenin 2016’dan bu yana ilk mürettebatlı görevinde bitmemiş bir uzay istasyonuna 90 günlük bir ziyaretten sonra Cuma günü dünyaya döndü.

Devlet medyasının bildirdiğine göre, küçük bir dönüş kapsülünde, üç adam – Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo – Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan’ın özerk bölgesine 13:34’te güvenli bir şekilde indi.

Shenzhou-12 görevi, Çin ilk kalıcı uzay istasyonunu kurarken 2021-2022 için planlanan dört mürettebatlı görevden ilkiydi. Süreç, istasyonun üç modülünün başlatılması da dahil olmak üzere 11 görev gerektiriyor.

İnşaat, uzay istasyonunun gelecekteki yaşam alanları olan Tianhe modülünün lansmanı ile Nisan ayında başladı. Bir şehir otobüsünden biraz daha büyük olan Tianhe, Nie, Liu ve Tang’ın Haziran ortasından beri kaldıkları yerdi ve Çin’in en uzun uzay uçuşu görevine işaret ediyordu.

Astronotlar yörüngedeyken uzay yürüyüşleri gerçekleştirdiler, Tianhe’nin yaşam destek sistemini doğruladılar, modülün robotik kolunu test ettiler ve yaklaşan mürettebatlı görevler için malzemeleri sıraladılar.

İkinci mürettebatlı görevin Ekim ayında yapılması planlanıyor ve bir sonraki astronot grubunun altı ay boyunca Tianhe’de kalması bekleniyor. Bu Shenzhou-13 görevinden önce Çin, Tianhe’ye gerekli malzemeleri taşıyan otomatik bir kargo uzay aracı – Tianzhou-3 – gönderecek. sonraki ekip.

Devlet medyası yakın zamanda Tianzhou-3’ün yakın gelecekte piyasaya sürüleceğini söyledi.

ABD yasaları tarafından NASA ile çalışması ve ABD liderliğindeki Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) üzerindeki uzantı nedeniyle engellenen Çin, son on yılını kendi uzay istasyonunu inşa etmek için teknolojiler geliştirmekle geçirdi.Çin’in uzay istasyonunun, bu yılın sonunda tamamlanması bekleniyor. 2022, 2024’te emekli olabilecek 20 yaşındaki ISS’nin tek alternatifi olacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çinli Astronotlar 90 Günlük Uzay Görev Sonrası Dünya’ya Döndüler

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör