NASA, Mars’da Uzun Süre Su Olduğunu Düşünüyor

blank
NASA, Mars'da Uzun Süre Su Olduğunu Düşünüyor

İçerik: NASA, Mars’da Uzun Süre Su Olduğunu Düşünüyor

NASA, Mars’da Uzun Süre Su Olduğunu Düşünüyor:

NASA gezicisinin Mars’tan aldığı ilk kaya örnekleri şimdiden içgörü sağlıyor. NASA araştırmacılarının örneklerin erken analizi, Jezero Krateri’nde “uzun bir süre” suyun bulunduğunu gösteriyor – on binlerce veya milyonlarca yıl düşünün. Bu da, Mars’ın suyunun, onu mikroskobik yaşama nispeten davetkar hale getirecek kadar kararlı olduğunu gösteriyor.

Görev ekibi ayrıca, örneklenen kayadan su akarken oluşmuş olabilecek önemli tuzları da tespit etti. Tuz, yalnızca Mars’ın eski su ceplerini hapsetmekle kalmamış, yaşam belirtilerini de koruyabilmiş olabilir.

Şimdiye kadar iki örnek sadece bir kayadan geldi. Mars’ın sırlarını daha iyi anlamak çok daha uzun sürecek. Azim, bir sonraki konumu olan Güney Séitah’tan, gezegendeki tüm görevlerin bir Mars güneş birleşiminin sonuna kadar “koruyucu” bir duruma geçeceği bir haftalık bir aradan sonraya kadar numune bile almayacak. Duraklama, Ekim ayı başlarında herkes için geçerli olmalıdır. Örnekler, gelecekteki görevler Azim’in geride bıraktığı örnekleri toplayana kadar Dünya’ya geri dönmeyecek.

Öyle olsa bile, erken veriler Azim görevi için iyiye işaret ediyor – ekip, Mars’ın tarihi hakkında faydalı bilgiler keşfetti. Bu ve diğer bulgular, yalnızca insanlığın gezegen hakkındaki anlayışını yeniden şekillendirmekle kalmadı, aynı zamanda gelecekteki Mars keşif misyonlarının yönünü de belirledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Mars’da Uzun Süre Su Olduğunu Düşünüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör