Spacex Türkiye’nin İlk Haberleşme Uydusu Türksat 6A’yı Fırlatacak

blank
Spacex Türkiye'nin İlk Haberleşme Uydusu Türksat 6A'yı Fırlatacak

İçerik: Spacex Türkiye’nin İlk Haberleşme Uydusu Türksat 6A’yı Fırlatacak

Spacex Türkiye’nin İlk Haberleşme Uydusu Türksat 6A’yı Fırlatacak:

Space X, ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A’yı fırlatacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat ile SpaceX arasında 2022’de tamamlanması planlanan Türksat 6A uydusu için fırlatma hizmetleri tedarik sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ulusal uydu çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, TÜRKSAT-6A Milli Muhabere Uydu Projesi Sözleşmesi ve Ek Protokolü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TÜBİTAK ve TÜRKSAT A.Ş. imzalanmasıyla resmen başladığını hatırlattı.

TÜRKSAT-6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştirildiğini kaydeden Karaismailoğlu, “Projenin mühendislik model entegrasyon çalışmaları tamamlanmış ve test aşamasına geçilmiştir. 2021 yılında uydu uçuş modeli entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanması ve çevresel test aşamasına geçilmesi bekleniyor. TÜRKSAT-6A uydusu; Uydu sektöründe de kabul gören standart ve ticari test aşamalarına tabi tutulacak.”

UYDU’NUN 2023 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE HAZIRLANMASI PLANLANIYOR
Projenin Türkiye’nin haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girmesini sağlayacağını belirten Karaismailoğlu, üretilecek uydunun üretim ve test sürecinin 2022 yılı sonunda tamamlanarak ilk yıl içinde fırlatılmasının planlandığını vurguladı. 2023’ün çeyreği.

DOĞRUDAN LAUNCHER İLE İMZALANAN İLK SÖZLEŞME
TÜRKSAT-6A uydusunun fırlatma hizmetleri TÜRKSAT A.Ş. Sorumluluğunda olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu kapsamda Proje Yürütücü Kuruluş TÜBİTAK UZAY ve diğer paydaşlar ile koordineli olarak gerekli çalışmalar ve hazırlıklar yürütülmektedir. Fırlatma hizmetlerinin sağlanması için birçok launcher firmasının çözüm ve önerileri titizlikle incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler ve müzakereler sonucunda fırlatıcı olarak hem teknik, hem idari hem de mali açıdan en iyi çözümü sunan Space X’in ABD’de konumlu Falcon-9 roketi seçildi. Bu kapsamda Türksat ve Uzay Keşif Tek. A.Ş. (Space X) firması, TÜRKSAT-6A uydusu için fırlatma hizmeti temini için sözleşme imzaladı. Bu sözleşme aynı zamanda TÜRKSAT A.Ş. Fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine doğrudan fırlatma şirketi ile imzalanan ilk sözleşmedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler TÜRKSAT A.Ş. Uzman kadro ile yapılacaktır.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Spacex Türkiye’nin İlk Haberleşme Uydusu Türksat 6A’yı Fırlatacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör