Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım

blank
Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım

İçerik: Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım

Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım:

Teknolojide hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. 5G, nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, otonom sürüş arabaları, akıllı şehirler, yapay zeka, hologramlar, 3D konuşmalar vs. Çok yakında yoğun hayatımıza girecek. Tabii buna paralel olarak hayaller de gelişiyor ve hedefler dünden daha hızlı gerçekleşiyor. Böyle bir ortamda hızlı, veri güvenliği ve siber güvenlik sağlayan, hatasız ve elektriksel gürültüden etkilenmeyen “fiber optik” çözümler lokomotif rolünü üstleniyor.

Önümüzdeki 5 yılda ülkemizdeki fiber internet altyapısının katlanarak artacağını kaydeden Canovate Grup Satış Öncesi Destek Müdürü Kaan Yetişgen, şunları söyledi:

“2016 yılı sonunda 10 milyon 500 bin olan genişbant internet abone sayısı 2020 yılı sonunda 735 milyon 16 bine ulaştı. Bu oran içerisinde fiber internet 2 milyon aboneden 4 milyon aboneye yükselerek büyüme kaydetti. %100. Bugün fiber optik altyapı, sabit geniş bantta %25’lik bir paya sahip. Kalan 12 milyon abonenin de kısa sürede fiber internete dönüşmesi hedefleniyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerin %60-70’inin fiber internet altyapısına ulaşması bekleniyor ve bu iş için yaklaşık 5 milyar TL altyapı yatırımı yapılması öngörülüyor. Bu olursa, önümüzdeki 5 yılın sonunda yaklaşık 55 milyon kişi fiber internete erişebilecek” dedi. dedim.

Gelecek fiber üzerine kurulu
Fiber optik altyapının bugününü ve geleceğini değerlendiren Kaan Yetişgen, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi günümüzde bakır kablolarla 40 metrenin altındaki mesafelerde 30G hızına ulaşılabiliyor ancak hız arttıkça mesafe kısalıyor. Kısacası bakır kablolar mesafeye bağlıdır. Ancak fiber kabloda böyle bir sorun yoktur. Bugün 80 km’ye kadar 4 Terabit/sn veri aktarımı yapılabilmekte ve ayrıca siber saldırılara karşı güvenlik sağlamaktadır. Bu nedenle fiber optik cihaz ve sistemler bu özellikleri ile rakipsiz oldukları için bu doğrultuda geliştirilmektedir. Örnek vermek gerekirse, Japonya’da 319 bin km fiber üzerinden 178 Terabit/s (3 bin Gigabit/sn) internet hızına, bu sefer İngiltere’de bir yıl önce 319 Terabit/s rekorunun üzerine ulaşılması, işin muazzamlığını gösteriyor. bu konuda. ve büyüklüğünü ortaya koyar.” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör