Tesla Sürücüleri, Autopilot Kullanırken Daha Dikkatsiz Oluyor

blank
Tesla Sürücüleri, Autopilot Kullanırken Daha Dikkatsiz Oluyor

İçerik: Tesla Sürücüleri, Autopilot Kullanırken Daha Dikkatsiz Oluyor

Tesla Sürücüleri, Autopilot Kullanırken Daha Dikkatsiz Oluyor:

Tesla yakında en yeni FSD (tam kendi kendine sürüş) Otomatik Pilotunu geniş bir sürücü grubuna sunabilir ve ABD güvenlik yetkilileri bundan pek memnun değil. TechCrunch tarafından görülen yeni bir MIT araştırmasına göre endişelenmek için nedenleri var. Araştırmacılar, bakış verilerini inceledi ve Tesla’nın Otopilot sistemini kullanırken sürücülerin daha dikkatsiz hale geldiğini buldu.

Çalışmaya göre, “Görsel davranış kalıpları [Otomatik pilot] devreden çıkmadan önce ve sonra değişiyor. “Devreden çıkmadan önce, sürücüler manuel sürüşe geçişten sonrasına kıyasla yola daha az bakıyor ve sürüşle ilgili olmayan alanlara daha fazla odaklanıyordu. manuel sürüşten ayrılmadan önce araziye bakışlar, ileriye daha uzun bakışlarla telafi edilmedi.”

AP’nin devre dışı bırakılmasından önce ve sonra görsel davranış kalıpları değişir. Devreden çıkmadan önce, sürücüler manuel sürüşe geçişten sonra yola daha az baktılar ve sürüşle ilgili olmayan alanlara daha fazla odaklandılar. Manuel sürüşten ayrılmadan önce araziye bakışların yüksek oranı, ileriye daha uzun bakışlarla telafi edilmedi.

Otopilot kullanırken sürücülerin yola çok fazla dikkat etmeyebilecekleri gerçeği tam olarak bir şok edici değil. Yeni olan şu ki, araştırmacılar, otomatik pilot devreye girdiğinde ve devreden çıkarıldığında sürücülerin tam olarak nereye baktığını görebildiler.

Off-road bakışları aşağı ve orta yığın bölgesine doğru yönlendirildi, bu yüzden “muhtemelen sürüşle ilgili değillerdi”. Aksine, bu yönlere bakmak, genellikle bir akıllı telefona bakmak veya ortadaki bilgi-eğlence dokunmatik ekranıyla etkileşim kurmak gibi etkinliklerle ilişkilendirilir. Kağıda göre, bunlar genellikle Otopilot devredeyken daha uzundu ve manuel sürüşte arazi bakışlarından çok daha sıktı.

Adına rağmen, Tesla’nın FSD (tam kendi kendine sürüş) Otopilot’u yalnızca bir sürücü destek sistemidir ve tamamen otonom olmaktan uzaktır. Bu nedenle, sürücülerin ellerini direksiyonda tutmasını ve tamamen uyanık kalmasını gerektirir, ancak Tesla, uyanıklık bölümünü izlemek için kamera veya başka araçlar kullanmaz.

En son sürüm olan 10.0.1, sözde yolda daha emin kararlar veriyor, ancak şimdiye kadar yalnızca nispeten küçük bir beta testçi grubuna sunuldu. Tesla, 24 Eylül’den itibaren daha geniş bir alana yaymayı planlıyor ve sahip davranışını izleyecek yedi günlük bir deneme süresine kadar tüm Autopilot FSD EV’lerine yayınlayabilir.

Bununla birlikte, yeni sürüm Tesla’yı ABD düzenleyicilerine karşı çekebilir. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) başkanı Jennifer Homendy kısa süre önce Tesla’nın “temel güvenlik sorunlarını” çözene kadar en son yazılım güncellemesini yayınlamaması gerektiğini söyledi. Ayrıca Tesla’nın halka açık sokaklarda beta testi yükseltmeleri ile heyecanlanmadı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla Sürücüleri, Autopilot Kullanırken Daha Dikkatsiz Oluyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör