Apple, Fortnite’ın App Store’a Geri Dönmesine İzin Vermeyecek

blank
Apple, Fortnite'ın App Store'a Geri Dönmesine İzin Vermeyecek

İçerik: Apple, Fortnite’ın App Store’a Geri Dönmesine İzin Vermeyecek

Apple, Fortnite’ın App Store’a Geri Dönmesine İzin Vermeyecek:

Apple, Epic Games’e, ikisi arasındaki davanın sonucu kesinleşene kadar Fortnite’ın iOS veya macOS App Store’larına geri dönmesine izin vermeyeceğini söyledi. Epic CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın “bölge mahkemesinin kararı kesinleşene ve temyiz edilemez hale gelene kadar” Epic’in geliştirici programı hesabını eski durumuna getirmeyi düşünmediğini söylediği iki taraf arasındaki iletişimi paylaştı.

Epic, Apple’ın uygulama içi satın alımlardan aldığı yüzde 30’luk kesintiyi atlamak için alternatif bir ödeme yöntemi ekledikten sonra geçen yıl Ağustos ayında iOS App Store’dan Fortnite’ı çekmişti. Epic, App Store politikaları nedeniyle hızla Apple’a dava açtı (benzer nedenlerle aynı zamanlarda Google’a da dava açtı). Apple davası Mayıs ayında mahkemeye çıktı.

Bu ayın başlarında, Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers çoğu durumda Apple’ın lehine karar verdi, ancak Epic için bir galibiyet vardı. Yargıç, Apple’a App Store geliştiricilerinin kullanıcıları alternatif ödeme sistemlerine yönlendirmesine izin vermesini söyleyen kalıcı bir ihtiyati tedbir kararı verdi. Epic, karara itiraz etti ve Apple henüz karar verip vermeyeceğine karar vermedi. Tedbir 9 Aralık’ta yürürlüğe girecek.

Sweeney, temyizlerin mahkeme sisteminin çeşitli düzeylerinde çözülmesinin ne kadar sürebileceği göz önüne alındığında, davanın gerçekten bitip Fortnite’ın App Store’a geri dönmesinin beş yıl sürebileceğini söylüyor. Ayrıca Apple’ı sözünden dönmekle suçladı.

Apple, “Herkesle aynı kurallara göre oynamayı kabul ederlerse Epic’in App Store’a geri dönmesini memnuniyetle karşılayacağız” dedi. Twitter’da Sweeney, geçen Perşembe günü App Store başkanı Phil Schiller’e gönderdiği ve Epic’in bu kurallara uyacağını belirten bir e-posta paylaştı.

Sweeney, e-postada, “Kullanıcıların iOS cihazlarında hala sahip oldukları Fortnite sürümünü güncelleyemesek de, sunucu tarafı Epic ödemelerini devre dışı bıraktık ve mahkemenin emriyle Apple’a 6 milyon dolar ödedik” dedi. “Epic, ürünleri Apple platformlarında ne zaman ve nerede yayınlarsak yayınlayalım, Apple’ın yönergelerine uyacağını vaat ediyor.” Apple geliştirici hesabını geri yüklerse Epic’in Mac’te Fortnite’ı en kısa sürede geri yükleyeceğini de sözlerine ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Fortnite’ın App Store’a Geri Dönmesine İzin Vermeyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Cyberpunk 2077’nin PS5 Ve Xbox Series X/S Sürümleri Çıktı

Cyberpunk 2077’nin PS5 Ve Xbox Series X/S Sürümleri Çıktı. Cyberpunk 2077’nin uzun zamandır beklenen PlayStation …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör