Ford, Pil Geri Dönüşümüne 50 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

blank
Ford, Pil Geri Dönüşümüne 50 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

İçerik: Ford, Pil Geri Dönüşümüne 50 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Ford, Pil Geri Dönüşümüne 50 Milyon Dolar Yatırım Yaptı:

Ford, elektrikli araç pillerini geri dönüştürmek için Redwood Materials ile bir ortaklık duyurdu. Otomobil üreticisi, kurucu ortağı ve CEO’su Tesla’nın eski baş teknoloji sorumlusu JB Straubel olan girişime 50 milyon dolar yatırım yapıyor. Ayrıca e-bisiklet şirketi Specialized için pilleri geri dönüştüren Redwood, üretim tesislerini genişletmek için fonları kullanacak.

Şirketler, anlaşmanın pil tedarik zincirini eve yaklaştırarak EV’leri daha sürdürülebilir ve uygun fiyatlı hale getireceğini söylüyor. ABD’de pil üretimini artırmayı planlıyorlar, Biden yönetiminin Çin gibi ülkelerden ithalata bağımlılığı azaltmak için yapmak istediği bir şey.

Pillerin kapalı bir döngüde geri dönüştürülmesi, Ford’un ithalata ve hammadde madenciliğine daha az güveneceği için maliyetleri düşürmeye ve çevreye fayda sağlamaya yardımcı olacaktır. Redwood, geri dönüşüm teknolojisini kullanarak nikel, kobalt, lityum ve bakır gibi elementlerin ortalama yüzde 95’ini geri kazanabileceğini iddia ediyor. Şirket, yeni piller için anot bakır folyo ve katot aktif malzemeleri yapmak için bu malzemeleri yeniden kullanıyor.

Ford, 2025 yılı sonuna kadar elektrifikasyona 30 milyar doların üzerinde yatırım yapma planının bir parçası olarak finansal desteği açıkladı. Şirket kısa süre önce, talep gören F-150 Lightning EV’nin üretimini artırmak için 250 milyon dolar daha harcayacağını söyledi.

Mayıs ayında Ford, bu on yılın ortasına kadar Kuzey Amerika’daki BlueOvalSK tesislerinde EV pilleri üretme planlarını açıkladı. BlueOvalSK, Ford’un onay bekleyen SK Innovation ile kurmayı planladığı bir ortak girişimdir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ford, Pil Geri Dönüşümüne 50 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör