iPhone, Zihinsel Sağlık İzleme Üzerinde Çalışıyor

blank
iPhone, Zihinsel Sağlık İzleme Üzerinde Çalışıyor

İçerik: iPhone, Zihinsel Sağlık İzleme Üzerinde Çalışıyor

iPhone, Zihinsel Sağlık İzleme Üzerinde Çalışıyor:

Apple’ın bir iPhone kullanarak depresyon, kaygı ve bilişsel gerileme gibi durumları tespit etmeye ve teşhis etmeye yardımcı olacak yollar üzerinde çalıştığı bildiriliyor. The Wall Street Journal’a göre araştırmacılar, hareketlilik, uyku düzenleri ve insanların nasıl tiplendiği gibi verilerin analizinin bu koşullarla ilişkili davranışları tespit edebileceğini umuyor.

Diğer ölçümler, yüz ifadesi analizi ile kalp ve solunum hızlarını içerebilir. Tüm işlemler, Apple sunucularına hiçbir veri gönderilmeden cihazda gerçekleşir.

Şirket, bu özelliklerin geliştirilmesine yol açabilecek araştırma projeleri üzerinde çalışıyor. Los Angeles’taki California Üniversitesi, bu yıl başlayacak bir çalışmada 3.000 gönüllünün izlendiği Apple Watch ve iPhone verileriyle stres, kaygı ve depresyon üzerinde çalışıyor. 2020’de başlayan bir pilot aşama, 150 katılımcının verilerini kaydetti.

Rapora göre araştırmacılar, iPhone ve Watch sensörlerinden elde edilen verileri, katılımcıların nasıl hissettikleri hakkında doldurdukları anketlerle karşılaştıracak. Ayrıca katılımcıların saç köklerindeki stres hormonu kortizol seviyesini ölçtükleri de söyleniyor. Apple ve UCLA, üç yıllık çalışmayı Ağustos 2020’de duyurdu.

Bu Apple projesini etkileyebilecek başka bir araştırma projesi devam ediyor. Şirket ve ilaç firması Biogen, Ocak ayında, bilişsel işlevi izlemek ve belki de Alzheimer’a dönüşme potansiyeline sahip hafif bilişsel bozukluğu tespit etmek için iki yıllık bir çalışma üzerinde çalıştıklarını söyledi. Plan, yaklaşık yarısı yüksek bilişsel bozulma riski taşıyan yaklaşık 20.000 katılımcıyı izlemek.

Çalışmalardan elde edilen veriler depresyon veya anksiyete belirtileriyle örtüşüyorsa, Apple bunu, bir zihinsel sağlık durumu belirtileri gördüğünde kullanıcıları uyaran bir özellik oluşturmak için kullanabilir. iPhone, kullanıcıları bakım aramaya yönlendirebilir, bu da erken teşhisin uzun vadede yaşam kalitesini iyileştirebileceği için önemli olabilir.

Apple ve ortakları bu çalışmanın ilk aşamalarındalar, bu nedenle şirketin iPhone’a zihinsel sağlık izleme özellikleri eklemesi en azından birkaç yıl alacak. Araştırmanın bu tür özelliklere yol açacağının garantisi yok.

Daha önceki bazı araştırmalar, belirli koşullara sahip kişilerin cihazları diğer insanlardan farklı kullandığını göstermiştir. Geliştiricilerin zihinsel sağlık koşullarını güvenilir ve doğru bir şekilde tespit edebilen algoritmalar oluşturup oluşturamayacakları henüz belli değil.

Yine de ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Sağlık, son birkaç yıldır Apple için büyüyen bir odak noktası oldu, bu nedenle bu araştırmaya dayalı özelliklerin eninde sonunda ortaya çıkması ihtimali var.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: iPhone, Zihinsel Sağlık İzleme Üzerinde Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör