NASA, Gelecekteki Ay ve Mars Misyonlarına Hazırlanıyor

blank
NASA, Gelecekteki Ay ve Mars Misyonlarına Hazırlanıyor

İçerik: NASA, Gelecekteki Ay ve Mars Misyonlarına Hazırlanıyor

NASA, Gelecekteki Ay ve Mars Misyonlarına Hazırlanıyor:

Ay’a geri dönmeye doğru ilerlerken, ideal olarak 2024’te, NASA Yöneticisi Bill Nelson iki yeni misyon müdürlüğü kuruyor. Hareketle birlikte ajans, mevcut İnsan Keşif ve Operasyonlar Misyon Müdürlüğü’nü Keşif Sistemleri Geliştirme Misyon Müdürlüğü (ESDMD) ve Uzay Operasyonları Misyon Müdürlüğü’ne ayırıyor. NASA, gelecekte derin uzayı keşfetmek için sahip olduğu planlara ek olarak, düşük Dünya yörüngesinde yürüttüğü artan sayıdaki göreve yanıt olarak değişiklik yaptığını söyledi.

Ayrıca bu birimleri kimin yönettiği de açıklandı. 1990’dan beri uzay ajansıyla birlikte çalışan bir NASA gazisi olan Jim Free, ESDMD’nin yeni yardımcı yöneticisi olurken, Kathy Lueders, Uzay Operasyonları Misyon Müdürlüğü’nde eşdeğer pozisyonu üstleniyor. Lueders, NASA’da insanlı uzay uçuşunu denetleyen ilk kadın olmadan önce Ticari Mürettebat Programını yönetti. İki birimin ne yapacağına gelince, ESDMD, Artemis Projesi için kritik olan programların geliştirilmesini ve nihayetinde Mars’a insanlı uzay uçuşunu denetleyecek. Bu arada, muadili, daha sonra Ay misyonlarına yönelik olarak Uluslararası Uzay İstasyonunu içerenler de dahil olmak üzere fırlatma operasyonlarına odaklanacak.

NASA’ya göre, yeniden yapılanma nihayetinde önümüzdeki 20 yılı dört gözle beklemekle ilgili. Yeni yapı, bir birimin insan uzay uçuşuna odaklanmasına izin verirken, diğeri gelecekteki uzay sistemlerini inşa edecek. Bu şekilde ajans, uzay araştırma hedeflerinde ilerlemesine yardımcı olmak için sürekli bir geliştirme ve operasyon döngüsü olacağını söylüyor.

Nelson, “Bu yeniden yapılanma, uzayın sürekli ticarileştirilmesini ve Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde araştırma yapılmasını desteklerken, kozmosun her zamankinden daha fazla dışına çıkarken, NASA ve Amerika Birleşik Devletleri’ni başarı için konumlandırıyor.” Dedi. “Bu aynı zamanda ABD’nin önümüzdeki on yıllar boyunca uzaydaki liderliğini sürdürmesine izin verecek.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Gelecekteki Ay ve Mars Misyonlarına Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk, NASA’nın Gezegensel Savunma Misyonunu Yorumladı

Elon Musk, NASA’nın Gezegensel Savunma Misyonunu Yorumladı. Musk, milyonlarca yıl önce bir asteroidin Dünya’ya çarpmasıyla …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör