Avrupa Tüm Telefon Üreticilerinin USB-C Şarj Kullanmasını İstiyor

blank
Avrupa Tüm Telefon Üreticilerinin USB-C Şarj Kullanmasını İstiyor

İçerik: Avrupa Tüm Telefon Üreticilerinin USB-C Şarj Kullanmasını İstiyor

Avrupa Tüm Telefon Üreticilerinin USB-C Şarj Kullanmasını İstiyor:

Avrupa, yeni bir AB Komisyonu karar önerisine göre, tüm üreticilerin tüm telefonlar ve elektronik cihazlar için USB-C şarj kullanmasını gerektirebilir. Halen kullanılmakta olan farklı ve uyumsuz şarj cihazlarının neden olduğu e-atıkları ve “tüketici rahatsızlığını” azaltmayı amaçlamaktadır. Komisyon ayrıca üreticilerin şarj cihazlarının elektronik cihazlarla satışını ayırmasını istiyor.

Rapora göre, “Bugünün önerisiyle… USB-C, tüm akıllı telefonlar, tabletler, kameralar, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler ve el tipi video oyun konsolları için standart bağlantı noktası olacak.”

AB, endüstriyle yaptığı çalışmanın son on yılda cep telefonu şarj cihazı sayısını 30’dan 3’e düşürmeyi başardığını söyledi. Bu üçünden biri, Apple’ın Avrupa’da satılan cihazların yaklaşık yüzde 20’si tarafından kullanılan Lightning bağlantı noktası. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager tarafından yapılan açıklamaya göre, AB bu durumu değiştirmeyi umuyor:

Avrupalı ​​tüketiciler, çekmecelerinde biriken uyumsuz şarj cihazları yüzünden yeterince uzun süre hüsrana uğradı. Endüstriye kendi çözümlerini bulması için bolca zaman verdik, şimdi ortak bir şarj cihazı için yasal eylem zamanı geldi. Bu, tüketicilerimiz ve çevre için ve yeşil ve dijital hedeflerimiz doğrultusunda önemli bir kazanımdır.

Geçen yıl AB tarafından ortak bir şarj cihazı ilk kez oylandığında, Apple, teklifin “yeniliği boğacağını” ve pozisyonunun değişmediğini belirten bir bildiri yayınladı. Bir Apple sözcüsü BBC’ye verdiği demeçte, “Yalnızca bir tür bağlayıcıyı zorunlu kılan katı düzenlemenin inovasyonu teşvik etmek yerine onu boğmasından ve bunun da Avrupa ve dünyadaki tüketicilere zarar vereceğinden endişe duyuyoruz” dedi.

Bununla birlikte, iPhone 12’nin piyasaya sürülmesinden bu yana Apple, şarj cihazlarını kutuya dahil etmeyi bıraktı, bunun 861.000 ton bakır, çinko ve kalay tasarrufu sağlayacağını söyledi. Apple artık en yeni Mac dizüstü bilgisayarlarında ve belirli iPad modellerinde USB-C şarjını kullanıyor, çünkü bu standart daha büyük cihazlar için gereken daha yüksek voltajlı şarjı destekliyor.

Neredeyse tüm Android akıllı telefonlar artık USB-C şarjı kullanıyor ve Samsung ve diğerlerinin birçok modeli şarj/veri kablolarıyla satılıyor ancak şarj cihazlarıyla satılmıyor. Toplamda, sadece geçen yıl Avrupa’da yaklaşık 420 milyon cep telefonu ve diğer taşınabilir elektronik cihazlar satıldı.

Bloomberg’e göre AB, her yıl bazıları kullanılmayan 12.000 ton şarj cihazını çöpe atıyor. Aynı zamanda tüketiciler, cihazlara dahil olmayan bağımsız şarj cihazlarına yaklaşık 2,4 milyar Euro (2,8 milyar dolar) harcıyor. Yasa hâlâ teklif aşamasında ve AB milletvekilleri ve hükümetler tarafından kabul edilmesi gerekiyor, bu yüzden bundan yaklaşık iki yıl sonra yürürlüğe girebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa Tüm Telefon Üreticilerinin USB-C Şarj Kullanmasını İstiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör