NASA VIPER Rover, Aydaki Nobile Kraterini Keşfedecek

blank
NASA VIPER Rover, Aydaki Nobile Kraterini Keşfedecek

İçerik: NASA VIPER Rover, Aydaki Nobile Kraterini Keşfedecek

NASA VIPER Rover, Aydaki Nobile Kraterini Keşfedecek:

Pazartesi günü gazetecilerle yapılan bir telekonferans sırasında NASA araştırmacıları, yaklaşmakta olan VIPER ay buz araştırması için kararlaştırılan iniş ve keşif alanını açıkladı. NASA Genel Merkezindeki Gezegen Bilimi Bölümünün yöneticisi Lori Glaze, VIPER görevinin ayın güney kutbundaki Nobile kraterinin batı kenarı boyunca ineceğini duyurdu.

Bu iniş yerini seçme kararı, bir dizi rakip faktörün dengelenmesini gerektiriyordu. Görev kontrolü “Dünyanın görünürlüğü – aydan Dünya’ya iletişim için – gezicinin gezinmesi için çok uygun güneş ışığı alanı ve en önemlisi, elbette buz ve diğer kaynakların beklenen varlığı gibi kritik parametreler olarak kabul edildi”, Glaze “Bütün bu kısıtlamaları analiz ederken, bir çalışma alanı diğerlerinin önüne geçti ve Viper ayda bir kez görev başarısını sağlamaya yardımcı olmak için bilim geri dönüşünü ve esnekliği en üst düzeye çıkardı.”

blank

100 günlük görevi sırasında, VIPER gezicisinin, bugüne kadar incelenen güneş sistemimizdeki en soğuk alanlardan biri boyunca 10 ila 15 mil karelik ay yüzeyini kapsayan en az altı potansiyel alanı araştırması bekleniyor. Bu, potansiyel olarak su buzu içerme olasılığı yüksek, kalıcı olarak gölgelenmiş kraterleri içerir.

“Suyun nerede olduğunu gerçekten bilmiyoruz, bu yüzden kalıcı olarak gölgelenmiş kraterlerden her şeyi içeren termal rejimlere girip çıkarak önemli mesafeleri – ve önemli mesafeler ile onlarca kilometreyi kastediyorum – kat edebileceğimiz bir yer bulmamız gerekiyordu. NASA Ames Baş Proje Bilimcisi Anthony Colaprete, çağrı sırasında, kelimenin tam anlamıyla 50 Kelvin’lik sıcaklıkların, ılık bir 110 Kelvin’e ve ardından 250 Kelvin’e kadar olan bölgelere geçiş yaptığını söyledi. “Tüm termal ortamları incelemek istiyoruz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA VIPER Rover, Aydaki Nobile Kraterini Keşfedecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör