Uçan Mikroçipler Hava Kirliliğini İzlemek İçin Kullanabilir

blank
Uçan Mikroçipler Hava Kirliliğini İzlemek İçin Kullanabilir

İçerik: Uçan Mikroçipler Hava Kirliliğini İzlemek İçin Kullanabilir

Uçan Mikroçipler Hava Kirliliğini İzlemek İçin Kullanabilir:

Vice, araştırmacıların şimdiye kadar yapılmış en küçük uçan cihaz olabilecek bir kum tanesi boyutunda kanatlı bir mikroçip oluşturduklarını bildirdi. Nature tarafından yayınlanan bir makaleye göre, rüzgar tarafından taşınmak üzere tasarlandılar ve hastalık ve hava kirliliği takibi dahil olmak üzere çok sayıda uygulamada kullanılabilirler. Aynı zamanda, çevresel kontaminasyonu önlemek için biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden yapılabilirler.

El ilanlarının tasarımı, pamuk ağacı ve diğer ağaçlardan elde edilen tohumlardan ilham almıştır. Helikopterler gibi dönerek yavaşça düşerler, böylece rüzgar tarafından alınabilirler ve ağaçtan uzun bir mesafeye yayılarak türlerin menzili artar.

Northwest Üniversitesi’nden ekip bu fikirle çalıştı ancak daha iyi ve daha küçük hale getirdi. Profesör John A. Rogers, “Biyolojiyi yendiğimizi düşünüyoruz… eşdeğer tohumlardan daha yavaş son hızlarda daha istikrarlı bir yörüngede düşen yapılar inşa edebildik” dedi. “Diğer bir şey de… doğal dünyada görebileceğiniz tohumlardan çok daha küçük olan bu helikopter uçuş yapılarını yapabildik.”

Yine de aerodinamik bozulmaya başlayacak kadar küçük değiller. Rogers Vice’a, “Helikopter tasarımının tüm avantajları belirli bir uzunluk ölçeğinin altında kaybolmaya başlıyor, bu yüzden gidebildiğiniz veya fiziğin izin verdiği kadar onu sonuna kadar zorladık” dedi. “Bu boyut ölçeğinin altında, her şey bir küre gibi görünür ve düşer.”

Cihazlar ayrıca elektronik, sensör ve güç kaynaklarını taşıyacak kadar büyüktür. Ekip, bir akıllı telefon veya birbirleriyle kablosuz iletişim kurabilmeleri için anten gibi faydalı yükleri taşıyabilen birden fazla sürümü test etti. Diğer sensörler hava asiditesi, su kalitesi ve güneş radyasyonu gibi şeyleri izleyebilir.

El ilanları şu anda hala konsept ve atmosfere yayılmaya hazır değil, ancak ekip bulgularını farklı tasarımlarla genişletmeyi planlıyor. Bunun anahtarı, biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerin kullanılmasıdır, böylece çevrede kalıcı olmazlar.

Rogers, “Bu cihazları kalıcı bir izleme bileşeni olarak düşünmüyoruz, daha ziyade sınırlı bir süreye sahip belirli bir ihtiyaca hitap eden geçici cihazlar olarak düşünüyoruz” dedi. “Şu anda işleri bu şekilde tasavvur ediyoruz: Bir ay boyunca izliyorsunuz ve sonra cihazlar ölüyor, çözülüyor ve kayboluyor ve belki de onları yeniden konuşlandırmanız gerekiyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uçan Mikroçipler Hava Kirliliğini İzlemek İçin Kullanabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör