Rolls-Royce’un Tamamen Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı

blank
Rolls-Royce'un Tamamen Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı

İçerik: Rolls-Royce’un Tamamen Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı

Rolls-Royce’un Tamamen Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı:

Rolls-Royce’un tamamen elektrikli “Spirit of Innovation” uçağı ilk uçuşunu tamamladı. Şimdiye kadar bir uçağa monte edilmiş en güçlü bataryaya sahip olan “Spirit of Innovation”, 14kW (56+hp) elektrikli güç aktarma organıyla 400 Temmuz Çarşamba günü gökyüzüyle buluştu. Bu uçuş, uçağın dünya rekoru denemesi yolunda önemli bir adım ve aynı zamanda havacılık endüstrisinin karbondan arındırma yolculuğunda bir kilometre taşını temsil ediyor.

Rolls-Royce CEO’su Warren East, “Spirit of Innovation” uçağının ilk uçuşunun tamamlanmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Spirit of Innovation uçağımızın ilk uçuşu, ACCEL ekibi ve Rolls-Royce arasında ortak bir başarıdır. Rolls-Royce olarak, net sıfır karbon stratejimize geçişte hava, kara ve deniz taşımacılığını karbondan arındırmak ve ekonomik fırsat elde etmek için gereken teknolojik yenilikleri üretmeye devam ediyoruz. Bu program için geliştirilen gelişmiş pil ve tahrik teknolojisi, Kentsel Hava Hareketliliği pazarı için heyecan verici uygulamalara sahip ve ‘Jet Zero’nun gerçeğe dönüşmesine yardımcı olabilir.”

İş, Enerji ve Endüstriyel Stratejiden Sorumlu Devlet Bakanı Kwasi Kwarteng şunları söyledi: “Rolls-Royce’un devrim niteliğindeki Spirit of Innovation uçağının ilk uçuşu, küresel olarak daha temiz uçuşlara geçişte ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. Bu başarı ve takip etmeyi umduğumuz kayıtlar bize Birleşik Krallık’ın havacılık inovasyonunun ön saflarında olduğunu gösteriyor.”

Hükümet, bunun gibi projeleri destekleyerek, yatırımları güçlendirecek ve iklim değişikliği katkımızı gerçekleştirecek daha temiz, daha yeşil uçaklara yol açacak sınırları zorlayan ileri teknolojiye yardımcı oluyor” dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı’na ait olan ve QinetiQ tarafından yönetilen uçak, uzun bir test uçuşu geçmişine sahip olan Boscombe Down test sahasından havalandı ve yaklaşık 15 dakika süren uçuşunu gerçekleştirdi. Bu ilk uçuş sayesinde, Rolls-Royce, kalkış yapan uçağın elektrik gücü ve tahrik sistemi hakkında önemli performans verilerini toplayacak ve yoğun bir uçuş testi aşamasına başlayacak. Kısaca ACCEL (Uçuşun Elektrifikasyonunu Hızlandırmak) olarak adlandırılan programın ana ortakları arasında elektrik motoru ve kontrolör üreticisi YASA ve Electroflight adlı havacılık start-up’ı yer alıyor. ACCEL ekibi, Birleşik Krallık Hükümeti’nin sosyal mesafe ve sağlıkla ilgili diğer düzenlemelerine uyarak inovasyon çalışmalarına devam ediyor.

Proje, Birleşik Krallık İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı ve Innovate UK ile ortaklaşa Aerospace Technology Institute (ATI) tarafından yarı finanse edilmektedir. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26 öncesinde, ACCEL programı, Birleşik Krallık’ın sıfır emisyonlu uçak devriminin ön saflarında yer aldığını gösteren bir başka kanıttır.

Aerospace Technology Institute (ATI) CEO’su Gary Elliott şunları söyledi: “Spirit of Innovation’ın ilk uçuşu, yenilikçi teknolojinin dünyanın karşı karşıya olduğu bazı zorluklara nasıl çözümler sağlayabileceğini gösteriyor. ATI, Birleşik Krallık’ın yeni yetenekler kazanmasına ve havacılığı karbondan arındırma teknolojilerinde lider kalmasına yardımcı olmak için ACCEL gibi projeleri finanse ediyor. ACCEL projesinde çalışan ve bu ilk uçuşu gerçekleştiren herkesi tebrik ediyor ve Birleşik Krallık’ın COP26 Konferansı’na ev sahipliği yaptığı yılda kamuoyunun büyük ilgisini çekecek dünya hız rekoru girişimini sabırsızlıkla bekliyoruz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rolls-Royce’un Tamamen Elektrikli Uçağı İlk Kez Gökyüzüne Çıktı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör