Airbus, Yeni Nesil Kentsel Hava Taşıma Aracı CityAirbus’u Tanıttı

blank
Airbus, Yeni Nesil Kentsel Hava Taşıma Aracı CityAirbus'u Tanıttı

İçerik: Airbus, Yeni Nesil Kentsel Hava Taşıma Aracı CityAirbus’u Tanıttı

Airbus, Yeni Nesil Kentsel Hava Taşıma Aracı CityAirbus’u Tanıttı:

Gelişmekte olan Urban Air Mobility (UAM) pazarı güçlenmeye başlarken Airbus, şirketin “Öncü Sürdürülebilir Havacılık” konulu ilk Airbus Zirvesinde yeni CityAirbus için planlarını duyurdu. Tamamen elektrikli, yeni nesil CityAirbus, benzersiz bir şekilde tasarlanmış dağıtılmış tahrik sisteminin bir parçası olarak sekiz adet elektrikle çalışan pervane, sabit kanatlar ve V şeklinde bir kuyruk ile donatılmıştır ve sıfır emisyonlu bir uçuşta dört yolcu taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. .

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even şunları söyledi: “Kentsel hava taşımacılığının sürdürülebilir bir şekilde şehirlere entegre edildiği ve çevresel ve sosyal kaygıları ele aldığı tamamen yeni bir pazar yaratmaya çalışıyoruz. Airbus, ana zorlukların araç teknolojisi ve iş modellerinin yanı sıra kentsel entegrasyon, toplum kabulü ve otomatik hava trafik yönetimi ile ilgili olduğuna inanıyor. Topluma güvenli, sürdürülebilir ve tamamen entegre bir hizmet sunmak için tüm yetenekleri ve uzmanlığı bir araya getiriyoruz.”

120 km menzil ile 80 km/saate kadar hızlara ulaşmak üzere geliştirilen CityAirbus, büyükşehir operasyonlarının çeşitli görevlerini yerine getirmek için idealdir.

Ses seviyeleri bir kentsel görev için çok önemli bir faktördür; Airbus’ın sesi azaltan tasarımlardaki kapsamlı uzmanlığı, CityAirbus ses seviyelerini uçuş sırasında 65 desibelin ve iniş sırasında 70 desibelin altına getiriyor. Taşıma sırasında hareketli yüzeyler veya kavisli parçalar gerekmeden havada durma ve seyir verimliliği için optimize edilmiştir. CityAirbus NextGen, en yüksek sertifika standartlarını (EASA SC-VTOL Gelişmiş Kategori) karşılarken, sade ve basit tasarımının yanı sıra operasyonlarda sınıfının en iyisi ekonomik performans sağlayacaktır.

Airbus, ürün portföyündeki onlarca yıllık özel araştırma, yenilik, iki elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) aracı ve ses teknolojisindeki iyileştirmelerin yanı sıra uçakları sertifikalandırma konusundaki onlarca yıllık deneyiminden yararlanıyor. Vahana ve CityAirbus araçları toplam 242 uçuş ve yer testi yaparak yaklaşık 1.000 km uçtu. Ayrıca Airbus, kapsamlı küçük ölçekli uçuş testleri ve rüzgar tüneli uygulamalarını kullanarak bilgi işlem ve modelleme gücünden yararlandı. CityAirbus NextGen şu anda ayrıntılı bir tasarım aşamasında ve prototipin ilk uçuşunun 2023’te yapılması planlanıyor.

Hatta, “CityAirbus ve Vahana ile yaptığımız test uçuşlarından çok şey öğrendik. CityAirbus NextGen, her iki dünyanın en iyilerini, bekleme ve ileri uçuş arasında doğru dengeyi sağlayan yeni mimariyle birleştirir. Prototip, 2025’te beklenen sertifikasyonun önünü açıyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Airbus, Yeni Nesil Kentsel Hava Taşıma Aracı CityAirbus’u Tanıttı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör