Apple, Fortnite’ı App Store’dan Kaldırdı

blank
Apple, Fortnite'ı App Store'dan Kaldırdı

İçerik: Apple, Fortnite’ı App Store’dan Kaldırdı

Apple, Fortnite’ı App Store’dan Kaldırdı:

Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney’e göre Apple, oyunun yapımcısı Epic ile yasal bir savaş sonuçlanana kadar Fortnite’ı App Store’dan yasakladı. Bu, popüler oyunun yeni kullanıcıların iPhone’lara veya diğer Apple cihazlarına indirilemeyeceği anlamına geliyor. Sweeney, durum ile ilgili bir dizi Tweet paylaştı ve temyiz sürecinin tamamlanmasının yaklaşık beş yıl sürebileceğini söyledi. Oyunu Apple cihazlarına zaten indirmiş olan kişiler oyunu oynamaya devam edebilecek, ancak herhangi bir güncelleme almayacak.

Hukuk savaşı
Fortnite, kendi uygulama içi ödeme sistemini başlatarak politikalarını ihlal ettiği için geçen yıl Apple’ın App Store’undan kaldırıldı. Apple, tüm uygulama içi satın alımlarda %30 komisyon alıyor, ancak Fortnite bu gelirden Apple’a pay vermeyince olanlar oldu ve Apple’ı App Store’u tekel olarak çalıştırmakla suçlayan Epic Games tarafından getirilen yasal bir savaşı tetikledi. Eylül ayında bir ABD mahkemesi, Apple’ın uygulama geliştiricilerinin kullanıcıları üçüncü taraf ödeme seçeneklerine yönlendirmesini engelleyemediğine karar verdi.

blank

Ancak yargıç, Epic’in Apple’ın yasadışı bir tekel işlettiğini gösteremediğini de söyledi. Hem Epic hem de Apple, kararın ilgili bölümlerine itiraz ediyor.

Sweeney, Twitter’da “Apple bir yılını dünyaya, mahkemeye ve basına ‘eğer herkesle aynı kurallara göre oynamayı kabul ederlerse Epic’in App Store’a dönmesini memnuniyetle karşılayacaklarını’ söyleyerek geçirdi. “Epic olarak biz bu durumu kabul ettik ve gereken tüm sorumluluğu üzerimize aldık” dedi.

Sweeney tarafından paylaşılan yazışmalarda, Epic’in “kodları Apple’dan gizleyerek kasıtlı bir sözleşme ihlali ve güven ihlali gerçekleştirdiği ve bölge mahkemesinin kararı kesinleşene ve temyiz edilemez hale gelene kadar hesabını eski durumuna getirmeyeceği gözüküyor. Bu arada, Apple CEO’su Tim Cook’un, çalışanlarına gizli bilgileri sızdırmamaları konusunda uyardığı bir e-postanın sızdırılmasının ardından eleştirilerin hedefi oldu.

Epic Games ve Apple arasında olan bu gerginliğin uzun bir süre devam etmesi bekleniyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Fortnite’ı App Store’dan Kaldırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Cyberpunk 2077’nin PS5 Ve Xbox Series X/S Sürümleri Çıktı

Cyberpunk 2077’nin PS5 Ve Xbox Series X/S Sürümleri Çıktı. Cyberpunk 2077’nin uzun zamandır beklenen PlayStation …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör