Çinli Otomobil Üreticisi Geely Akıllı Telefon İşine Giriyor

blank
Çinli Otomobil Üreticisi Geely Akıllı Telefon İşine Giriyor

İçerik: Çinli Otomobil Üreticisi Geely Akıllı Telefon İşine Giriyor

Çinli Otomobil Üreticisi Geely Akıllı Telefon İşine Giriyor:

Çinli otomobil üreticisi Zhejiang Geely Holding Salı günü yaptığı açıklamada, kurucusu Eric Li’nin akıllı telefon üretecek yeni bir şirket kurduğunu söyledi.

Duyuru, şirketin kurucusu Li için otomobillerin ötesinde yeni bir atılımı işaret ediyor. Geely’ye göre Hubei Xingji Shidai Technology adlı yeni şirket, merkezi Çin şehrinde akıllı telefonlar da dahil olmak üzere akıllı cihazlar geliştireceği merkezini kurmak için Wuhan Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi ile stratejik bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Kamuya açık kayıtlar, Li’nin şu anda şirketin yüzde 55’ine sahip olduğunu gösteriyor. Bir açıklamada Geely, Xingji Shidai’nin kendisini akıllı telefon pazarının premium segmentinde konumlandıracağını söyledi.

Li yaptığı açıklamada, “Akıllı araç kokpitlerindeki teknolojiler ve akıllı telefon teknolojileri arasında yakın bir bağlantı var. Gelecekteki en büyük eğilim, sınırlar arasında kullanıcı ekosistemleri oluşturmak ve kullanıcılara daha kullanışlı, daha akıllı ve sorunsuz bağlantılı çoklu ekran deneyimi sunmaktır.” dedi.

Reuters’in haberine göre, Li, yeni otomobil çağına hazırlanmak için uçan arabalar ve helikopter taksiler gibi girişimler üzerine yatırımlar yapan çevik bir fırsatçı olarak görülüyor.

blank

Araçların yanı sıra Geely’nin bir Danimarka bankası, araç kontrol yazılımı teknolojisi geliştiren bir girişim ve Çin merkezli bir firma olan Geespace, bu yıl Pekin’den tam otonom makineler için gökyüzündeki gözler olacak düşük yörüngeli uydular yapmak için onay alan bir girişime de sahip. Avrupa, Güneydoğu Asya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’ni kapsayan yatırımlarının ölçeği, Çinli otomobil firmaları arasında liderliği Geely’ye veriyor.

Çin’in akıllı telefon pazarı, son on yıldaki ilk patlamadan bu yana tüm dünyada lider konumunu korumaya devam ediyor. 2020 yılı için Çin’e cep telefonu sevkiyatı, yıllık yüzde 11 düşüşle 330 milyon adet olarak bildirildi.

Sektörün küçülen boyutuna rağmen, bir zamanlar hakim olan Huawei’nin pazardan çekilmesine neden olan ABD yaptırımlarının ardından büyük markalar pazar paylarını arttırmış gözüküyor.

blank

Uzun süredir Huawei rakibi olan Xiaomi’de yurt içi ve yurt dışında satışlarını artırarak bu yıl ilk kez dünya çapında iki numaralı marka oldu.

Mart ayında, Xiaomi kurucusu Lei Jun, şirketin elektrikli araç pazarına resmi olarak gireceğini ve önümüzdeki 10 yıl içinde sektöre 10 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çinli Otomobil Üreticisi Geely Akıllı Telefon İşine Giriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör