YouTube, Aşıyla İlgili Yanlış Bilgi İçeren İçerikleri Yasaklıyor

blank
YouTube, Aşıyla İlgili Yanlış Bilgi İçeren İçerikleri Yasaklıyor

İçerik: YouTube, Aşıyla İlgili Yanlış Bilgi İçeren İçerikleri Yasaklıyor

YouTube, Aşıyla İlgili Yanlış Bilgi İçeren İçerikleri Yasaklıyor:

YouTube, şu anda uygulanan ve yerel sağlık yetkilileri veya Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan aşılar hakkında yanlış bilgi içeren tüm videoları yasakladı. Önlem, COVID-19 aşılarını kapsayan bir politikanın genişletilmesi olarak görülüyor.

Youtube, örneğin, kullanıcıların aşıların kronik yan etkilere (sağlık yetkililerinin kabul ettiği nadir yan etkiler dışında) yol açtığını iddia ettikleri videolar yayınlamaması gerektiğini söylüyor; aşıların hastalıkların bulaşmasını veya daralmasını azaltmadığını iddia eden içerik; veya aşı bileşenleriyle ilgili yanlışlıklar içeren tüm videolar bu kapsamda engellenecek.

blank
YouTube, Aşıyla İlgili Yanlış Bilgi İçeren İçerikleri Yasaklıyor

Bazı istisnalar da var. YouTube, “aşı politikaları, yeni aşı denemeleri ve geçmişteki aşı başarıları veya başarısızlıkları hakkında içeriğe izin vermeye devam edecek.” Kullanıcılar ayrıca aşılarla ilgili yanlış bilgileri teşvik etme geçmişleri olmadığı ve videoları YouTube’un diğer kurallarına uygun olduğu sürece aşılarla ilgili bilimsel tartışmaları ve deneyimleriyle ilgili kişisel referanslarını paylaşabilecek. YouTube’un politikalarını ihlal eden “yanlış bilgileri kınayan, itiraz eden veya hicveden” videolar yayınlamak ise trend listelerine daha kolay girecek.

YouTube, Washington Post’a, aralarında Joseph Mercola ve Robert F. Kennedy Jr’ın da bulunduğu önde gelen aşı karşıtı savunucularla bağlantılı kanalları kapattığını söyledi. Tüm aşı karşıtı içerikleri daha önce yasaklamamasının nedeni, COVID-19 aşı yanlış bilgisine odaklanmasıydı.

YouTube’un küresel güven ve güvenlikten sorumlu başkan yardımcısı Matt Halprin yayına “Güçlü politikalar geliştirmek zaman alır” dedi. “Kapsamlı, tutarlı bir şekilde uygulanabilir ve zorluğu yeterince ele alan bir politika başlatmak istedik.”

blank

YouTube’un yanı sıra Facebook ve Twitter, 2020 baharında pandeminin ilk günlerinde COVID-19 yanlış bilgisini yasaklamıştı. YouTube, geçtiğimiz Ekim ayında duyurduğu COVID-19 aşılarıyla ilgili kurallarını çiğneyen 130.000’den fazla videoyu kaldırdı, ve toplamda koronavirüs yanlış bilgilerini içeren bir milyondan fazla video yayından kaldırılmış oldu.

Bu arada Facebook, en az 2019’dan beri aşı karşıtı içeriğin yayılmasını azaltmak için çalışıyor. Şubat ayında aşı yanlış bilgisini resmen yasakladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: YouTube, Aşıyla İlgili Yanlış Bilgi İçeren İçerikleri Yasaklıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör