NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu,6 Yeni Galaksi Buldu

blank
NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu,6 Yeni Galaksi Buldu

İçerik: NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu,6 Yeni Galaksi Buldu

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu,6 Yeni Galaksi Buldu:

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu ve gökbilimciler, evren yaklaşık 3 milyar yaşındayken “ölü” olan, büyük kütleli en az altı erken galaksi keşfettiler. Bu galaksilerde, yıldızların oluşumu için gerekli olan soğuk hidrojen tükenmiş durumda. NASA, yıldızları oluşturacak yakıt olmadığı için galaksilerin öldüğünü söyledi.

Baş yazar Kate Whitaker, evrenin bu noktasında Big Bang’den 3 milyar yıl sonra tüm galaksilerin çok sayıda yıldız oluşturması gerektiğini ve bunun yıldız oluşumunun “zirve dönemi” olduğunu da sözlerine ekledi. Amherst’teki Massachusetts Üniversitesi’nde astronomi bölümünde yardımcı doçent olan Whitaker, bu galaksilerdeki tüm soğuk gaza bu kadar erken bir zamanda ne olduğu konusunda araştırmalar yapıyor.

Erken, uzak ve ölü gökadalarla ilgili bu çalışma, Nature dergisinde yayınlandı ve REQUIEM Yüksek Kırmızıya Kaymada SESSİZ Büyütülmüş Gökadaların Çözümlenmesi programının bir parçasıydı. REQUIEM ekibi, doğal teleskoplar olarak ön plandaki devasa gökada kümelerini kullandı ve NASA, bu tür ölü gökadaların, daha sonraki küçük birleşmelerden ve yakınlardaki küçük gökadaların ve gazın birikmelerinden sonra bile canlanamadığını söyledi. On bir milyar yıl sonra, günümüz evreninde analiz edildiğinde, bu kompakt gökadaların daha büyük olacak şekilde evrimleştikleri, ancak şu anda yıldız oluşturmadıkları için hala “ölü” oldukları düşünülüyor.

ABD uzay ajansı, söz konusu altı galaksinin “hızlı ve öfkeli” hayatlar yaşadığını ve kısa sürede yıldız oluşturduklarını söylerken, neden soğuk oksijeni tükenip ardından yıldız oluşturmayı bıraktıklarının nedeni bir sır olarak kaldı.

blank

Galaksinin merkezindeki süper kütleli bir kara delik açıp tüm gazı mı ısıttı? Whitaker, durum buysa gazın hala orada olabileceğini, ancak gazı açan olayı keşfetmenin oldukça zor olduğunu söyledi.

Whitaker’a göre bir sonraki olası açıklama, gazın dışarı atılmış olabileceği ve şimdi galaksiye geri birikmesinin durdurulduğu. Ya da galaksi hepsini tüketir ve arz kesilir, diyor ve bunların yeni gözlemlerin ardından ekibin keşfetmeye devam edeceği sorular arasında olduğunu da sözlerine ekliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu,6 Yeni Galaksi Buldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör