Avrupa-Japonya Merkür Misyonundan Yeni Fotoğraflar

blank
Avrupa-Japonya Merkür Misyonundan Yeni Fotoğraflar

İçerik: Avrupa-Japonya Merkür Misyonundan Yeni Fotoğraflar

Avrupa-Japonya Merkür Misyonundan Yeni Fotoğraflar. Güneş sistemimizdeki en az keşfedilen gezegen olan Merkür’den gelen fotoğraflar, Ay’a benzeyen kraterlerle dolu bir yüzeye sahip olduğunu gösteriyor.

Fotoğraflar, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) arasındaki ortak bir görev olan ve 2018’de Avrupa Uzay Limanı’ndan fırlatılan BepiColombo’dan geldi. Görevin iki bağlantılı yörüngeli uzay aracı var: Mercury Planetary Orbiter ve Mercury Magnetospheric yörünge aracı. Misyonun 2025’in sonlarında Merkür’ün yörüngesine ulaşması planlanıyor.

BepiColombo, Merkür ve bileşimi ve Güneşimize nasıl bu kadar yakın evrimleştiği hakkında daha fazla bilgi toplamayı amaçlıyor. Merkür’deki sıcaklıklar 350 santigrat dereceyi veya yaklaşık 660 derece Fahrenheit’i geçebilir.

ESA, kraterlerin nereden geldiğini ve gezegenin yüzeyinin nasıl olduğunu düşündüğünü açıklıyor: Bir teori, daha sonra dev bir darbe ile kayalarının çoğundan sıyrılan daha büyük bir gövde olarak başlamış olabileceğidir. Bu, manyetik alanının üretildiği nispeten büyük bir demir çekirdek ve sadece ince bir kayalık dış kabuk oluşturdu.

Merkür’ün eski parlak ay dağlık bölgelerinde eşdeğeri yok: yüzeyi hemen hemen her yerde karanlık ve milyarlarca yıl önce büyük lav taşmalarıyla oluştu. Bu lav akıntıları, saatte onlarca kilometre hızla yüzeye çarpan asteroitler ve kuyruklu yıldızların oluşturduğu kraterlerin izlerini taşıyor. Daha eski ve daha büyük kraterlerin bazılarının zeminleri daha genç lav akıntıları tarafından sular altında kaldı ve ayrıca volkanik patlamaların yüzeyi aşağıdan parçaladığı yüzden fazla alan var.

BepiColombo, Merkür’e gönderilen ilk uzay aracı olan NASA’nın Mariner 10’unun 1974’te kullandığı yerçekimi yardım prosedürünün geliştirilmesine yardımcı olan İtalyan bilim adamı Giuseppe “Bepi” Colombo’nun adını almıştır yörünge. Cuma günkü Merkür uçuşu, daha yakın çalışma için gezegenin yörüngesine girmeden önce planlanan altı uçuştan ilkiydi. BepiColombo ayrıca, 2011 ve 2015 yılları arasında Merkür’ün yörüngesinde bulunan NASA’nın Messenger misyonu tarafından toplanan verileri de geliştirecek. Uzay aracı Merkür’e yaklaştıkça daha yüksek çözünürlüklü görüntüler alabilecek. ESA, Cuma günkü uçuştan daha fazla görüntünün önümüzdeki günlerde mevcut olacağını söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa-Japonya Merkür Misyonundan Yeni Fotoğraflar

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör