NASA, Mars’ın Uzun Süre Suya Sahip Olduğunu Söyledi

blank
NASA, Mars'ın Uzun Süre Suya Sahip Olduğunu Söyledi

İçerik: NASA, Mars’ın Uzun Süre Suya Sahip Olduğunu Söyledi

NASA, Mars’ın Uzun Süre Suya Sahip Olduğunu Söyledi:

NASA gezicisinin Mars’tan aldığı ilk kaya örnekleri şimdiden bilim adamlarına fikirler vermeye başladı. NASA araştırmacılarının örneklerin erken analizi, Jezero Krateri’nde “uzun bir süre” suyun bulunduğunu gösteriyor. Mars’da on binlerce veya milyonlarca yıl boyunca su kaynaklarının olduğu tahmin ediliyor. Bu da, Mars’ın suyunun, onu mikroskobik yaşama nispeten daha olumlu hale getirecek kadar kararlı olduğunu gösteriyor.

Görev ekibi ayrıca, örneklenen kayadan su akarken oluşmuş olabilecek önemli tuzları da tespit etti. Tuz, yalnızca Mars’ın eski su ceplerini hapsetmekle kalmamış, yaşam belirtilerini de koruyabilmiş olabilir.

blank

Şimdiye kadar incelenen iki örnek sadece bir kayadan geldi. Mars’ın sırlarını daha iyi anlamak çok daha uzun sürecek. NASA, bir sonraki konumu olan Güney Séitah’tan, gezegendeki tüm görevlerin bir Mars güneş birleşiminin sonuna kadar “koruyucu” bir duruma geçeceği bir haftalık bir aradan sonraya kadar numune bile toplamaya devam edecek. Duraklama süreci ise, Ekim ayı başlarında yürürlüğe girecek. Örnekler, gelecekteki görevler NASA’nın geride bıraktığı örnekleri toplayana kadar Dünya’ya geri dönmeyecek.

Öyle olsa bile, erken veriler Mars görevi için iyiye işaret ediyor, NASA şimdiden Mars’ın tarihi hakkında faydalı bilgiler keşfetti. Bu ve diğer bulgular, yalnızca insanlığın gezegen hakkındaki anlayışını yeniden şekillendirmekle kalmıyor, aynı zamanda gelecekteki Mars keşif misyonlarının yönünü de belirliyor.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Mars’ın Uzun Süre Suya Sahip Olduğunu Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör