AB, Açık Alanlarda Yüz Tanıma Özelliğinin Yasaklanmasını İstiyor

blank
AB, Açık Alanlarda Yüz Tanıma Özelliğinin Yasaklanmasını İstiyor

İçerik: AB, Açık Alanlarda Yüz Tanıma Özelliğinin Yasaklanmasını İstiyor

AB, Açık Alanlarda Yüz Tanıma Özelliğinin Yasaklanmasını İstiyor:

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği’ndeki milletvekillerine kamusal alanlarda otomatik yüz tanımayı yasaklamaya ve polisin yapay zeka kullanımı için katı önlemler almaya çağırdı. Milletvekilleri, 62 çekimser oyla 377-248 oyla bağlayıcı olmayan karar lehinde oy kullandı.

Milletvekilleri, vatandaşların yalnızca bir suçtan şüphelenildiğinde izlenmesi gerektiğini söyledi. AI’daki algoritmik önyargı konusundaki endişelerini dile getirdiler ve ayrımcılığı önlemek için hem insan denetiminin hem de yasal korumaların gerekli olduğunu savundular. Politikacılar, AI tabanlı kimlik sistemlerinin azınlık etnik gruplarını, LGBTİ + kişileri, yaşlıları ve kadınları daha yüksek oranlarda yanlış tanımladığını gösteren kanıtlar olduğunu kaydetti. Sonuç olarak, MEP’ler, mümkün olan her yerde açık kaynak seçenekleri kullanılarak “algoritmaların şeffaf, izlenebilir ve yeterince belgelenmiş olması gerektiğini” söylüyor.

Karar, “AI ile çalışan sistemlere tabi olanların çözüme başvurması gerektiğini” belirtiyor. AB hukuku uyarınca, belgeye göre, “kişinin kendisi hakkında hukuki sonuçlar doğuran veya kendisini önemli ölçüde etkileyen ve yalnızca otomatik veri işlemeye dayalı bir karara tabi tutulmama hakkı vardır.”

Buna ek olarak, AP milletvekilleri AB yetkililerini özel yüz tanıma veritabanlarını (Avrupa’daki bazı kanun uygulayıcı kurumlar Clearview AI’ın veritabanını kullanıyor) ve “davranışsal verilere dayalı tahmine dayalı polisliği” yasaklamaya çağırdı. Ayrıca Avrupa Komisyonu’nu sosyal puanlama veya sosyal kredi sistemlerini yasaklamaya ve iBorderCtrl sanal sınır aracısını ve otomatik tanımayı kullanan diğer sınır kontrol sistemlerini kapatmaya çağırdılar.

blank

Kararın onaylanması, bu yaz AB veri koruma düzenleyicileri tarafından yapılan benzer çağrıların ardından geldi. Avrupa Veri Koruma Kurulu ve Avrupa Veri Koruma Denetçisi, AK’nin insanları “etnik köken, cinsiyet, siyasi veya cinsel yönelime dayalı kümelere” veya ayrımcılığa yol açabilecek diğer sınıflandırmalara göre sınıflandırmak için yapay zeka sistemlerinin biyometri kullanmasını yasaklaması gerektiğini söyledi.

Nisan ayında AK, AI için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve getirecek olan Yapay Zeka Yasası adlı bir yasa tasarısı önerdi. Önlemler arasında, terörizm ve adam kaçırma da dahil olmak üzere büyük suçların üstesinden gelmek için kullanılmadığı sürece, kamusal alanlarda uzaktan biyometrik tanımlamanın (yüz tanıma gibi) yasaklanması da yer alıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AB, Açık Alanlarda Yüz Tanıma Özelliğinin Yasaklanmasını İstiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör