AMD, Windows 11’de Ryzen İşlemci Yavaşlamasını Düzeltecek

blank
AMD, Windows 11'de Ryzen İşlemci Yavaşlamasını Düzeltecek

İçerik: AMD, Windows 11’de Ryzen İşlemci Yavaşlamasını Düzeltecek

AMD, Windows 11’de Ryzen İşlemci Yavaşlamasını Düzeltecek:

İşlemci üreticisi AMD, Windows 11’i yüklemek, AMD destekli bilgisayarınızdaki uygulamaları yavaşlatabilir, diye uyardı. AMD, biri CPU’larını yüzde 15’e kadar yavaşlatabilen Ryzen işlemcilerini etkileyen birkaç Windows 11 hatasıyla ilgili belgeler yayınladı. Bu özel hata, L3 önbellek gecikmesini üç kat artırabillir ve bu da belleğe hızlı erişim gerektiren uygulamaları etkileyebilir.

Etkilenen uygulamaların çoğu yüzde üç ila beş oranında yavaşlayabilir. Yine de “eSporlar için yaygın olarak kullanılan” oyunları oynuyorsanız, bu oyunları yüzde 10 ila 15 oranında yavaşlatabileceğinden, hatanın etkisini çok daha fazla hissediyor olacaksınız. Ars Technica’nın açıkladığı gibi ikinci hata, bir sistemin bir işlemcideki en hızlı bireysel CPU çekirdeklerini kullanmasına izin veren “tercih edilen çekirdek” özelliği ile ilgilidir.

AMD, ikinci hata için belirli bir yüzdeden bahsetmedi, ancak şirket etkisinin sekizden fazla çekirdekli ve 65W Termal Tasarım Gücü (TDP) veya daha yüksek olan işlemcilerde daha belirgin olduğunu söyledi. Bu, son birkaç yılda piyasaya sürülen birçok üst düzey masaüstü yongasını içeriyor, ancak 3600X ve 5600X gibi popüler hatların minimum düzeyde etkilenmesi gerektiğini ve AMD destekli dizüstü bilgisayarların da özellikle sorun yaşamayacağını gösteriyor.

blank

AMD, duyurusunda Microsoft ile ilgili sorunları araştırdığını ve sorunlar için bir düzeltme üzerinde çalıştıklarını söyledi. İlk hata için bir yama Windows güncellemesi olarak yayınlanacak, ikincisi için bir düzeltme ise bu ay bir yazılım güncellemesi olarak sunulacak. İkincisi için, güncelleme için AMD’nin web sitesini kontrol etmek ve yeni sürücüleri manuel olarak yüklemek zorunda kalmak anlamına gelebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AMD, Windows 11’de Ryzen İşlemci Yavaşlamasını Düzeltecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör