YouTube, İklim Değişikliğini İnkar Eden Videoları Kaldıracak

blank
YouTube, İklim Değişikliğini İnkar Eden Videoları Kaldıracak

İçerik: YouTube, İklim Değişikliğini İnkar Eden Videoları Kaldıracak

YouTube, İklim Değişikliğini İnkar Eden Videoları Kaldıracak:

YouTube’un yanlış bilgilere karşı azaltılmış toleransı artık iklim bilimini de kapsıyor. Google hizmeti, iklim değişikliğinin bir aldatmaca olduğunu iddia eden veya küresel ısınmayla insan bağlantısını reddeden videolar da dahil olmak üzere, iklim değişikliğini çevreleyen “yerleşik bilimsel fikir birliği” ile çelişen içerik için reklamları ve para kazanmayı yasaklayan yeni bir politikayı yürürlüğe koydu. YouTube, politikayı Kasım ayında uygulamaya başlayacak.

Şirket, bu sahte iddiaların yanı sıra insan etkisinin kesin derecesi veya iklim politikasıyla ilgili tartışmalar gibi iklimle ilgili diğer konuların tartışıldığı videoların reklamlarına izin vereceğini vurguladı. YouTube, kararlarını BM’nin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneline katkıda bulunanlar da dahil olmak üzere “yetkili” uzmanlığa dayandırıyor.

Firma, hareketin gerekçesi konusunda çekingen olmadı: reklamverenler, reklamlarının iklim değişikliğini inkar eden materyallerle bağlantılı olmasını istemiyor ve içerik oluşturucular bu reklamları sayfalarında istemiyor. YouTube, işini kaybedebileceğinden endişe ediyor ve sahte bilim için para kazanmayı bırakmak, bu kaybı önlemenin kolay bir yolu.

Bu çaba, şaşırtıcı olmasa da, iklim değişikliğinin inkarını yasaklamakta yetersiz kalıyor. Aşı karşıtı yanlış bilgilendirmeden farklı olarak, iklim değişikliğini inkar, kısa vadeli zarar riski taşımaz. YouTube, doğrudan hastalığa yol açacağından endişe etmeden tartışma ve ifade uğruna içeriği görünür tutabilir. Bu, bilim inkarcılarının diğer platformlara geçmesini veya kitap gibi ürünleri satmak için videolarını kullanmasını engellemeyecek, ancak iklimle ilgili yanlış bilgiden kâr elde etmek için ‘sıradan’ girişimleri caydırabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: YouTube, İklim Değişikliğini İnkar Eden Videoları Kaldıracak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör