Bilim Adamları Uzayda Yaşamı Nerede Arayacaklarını Biliyor

blank
Bilim Adamları Uzayda Yaşamı Nerede Arayacaklarını Biliyor

İçerik: Bilim Adamları Uzayda Yaşamı Nerede Arayacaklarını Biliyor

Bilim Adamları Uzayda Yaşamı Nerede Arayacaklarını Biliyor:

Amerikan uzay ajansının Mars görevini yöneten bilim ekibi için önemli gelişmeler var.

Araştırmacılar, araştırma robotunu eski yaşam belirtilerini bulmak için mümkün olan en iyi yere gönderdiklerinden eminler. Percy, Şubat ayında Jezero Krateri’ne indi ve o zamandan beri çevresinin binlerce fotoğrafını çekmeye başladı. Bu resimlerin çekilmesi, Science Magazine’in bu haftaki sayısında basılan ilk bilimsel makalenin temelini oluşturuyor.

Analiz, gezicinin batıdan derin kaseye giren kıvrımlı bir nehir tarafından beslenen bir zamanlar büyük bir gölün zemininde oturduğunu doğruluyor. 3.5 milyar yıl önce Kızıl Gezegenin ikliminin çok daha iyi olduğu zamanlardan bahsediyoruz.

Perseverance’ın gözlemlerinden, nehir sisteminin göl suyuyla buluştuğu yerde, akışların aniden yavaşladığı ve süspansiyondaki tortunun bir delta oluşturmak üzere düştüğü kesin olarak biliniyor .Bu deltalar dünyada göreceğiniz kama şeklindeki tek yer biçimi türü.

blank

Öyle bir ortamda ki mikroorganizmalar gelişebilir ve kimyasal izleri korunmuş olabilir.

“İnsanlar bize ‘Peki, burada yeni ne var? Jezero Krateri’nde bir delta olduğunu bilmiyor muyduk?’ dediler. Aslında, bilmiyorduk. Yörünge görüntülerinden Jezero’nun bir delta içerdiği sonucunu çıkardık. ancak yere inene kadar kesinlikle emin olamayız. Bir alüvyon yelpazesine bakıyor olabiliriz,” diyor yeni Science makalesinin başyazarı olan Imperial College London, İngiltere’den Prof Sanjeev Gupta .

Bir alüvyon yelpazesi, genel olarak konuşursak, tortu yelpazesinin ani bir sel gibi çok daha yüksek bir enerji ortamında uzandığı ilgili bir yeryüzü şeklidir. Bu biyoloji için elverişli bir ortam değil. Marslı mikroplar, var olduklarını varsayarsak, bir delta ile ilişkili daha sakin ve kalıcı suları tercih ederdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bilim Adamları Uzayda Yaşamı Nerede Arayacaklarını Biliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör