SpaceX Artık Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi

blank
SpaceX Artık Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi

İçerik: SpaceX Artık Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi

SpaceX Artık Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi:

Teknoloji girişimcisi Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX dünyanın zirvesine çıktı. Uzay araştırma şirketinin değerlemesi, geçen hafta bir ikincil hisse satışının ardından 100 milyar doların üzerine fırladı. CNBC’nin bildirdiğine göre, SpaceX yatırımcıları, hisse başına 560 $ fiyatla özel olarak tutulan hisselerde 755 milyon $’a kadar sattı. Bu, yalnızca mevcut hisseler satıldığı için şirketin sermaye artırması gerekmediği anlamına geliyordu. SpaceX hisselerinin parça başına 560 dolar olan en son değerlemesi, SpaceX’in her bir hisseyi 410.99 dolardan sattığı Şubat ayında yüzde 33’lük bir artış oldu. Bir bağış toplama turundan Şubat ayı, şirkete 74 milyar $ değerinde bir değer verdi.

CB Insights’a göre SpaceX, bu sıçramayla birlikte 140 milyar dolar değerindeki yalnızca TikTok’un ana şirketi Bytedance’ın ardından dünyanın en değerli ikinci özel şirketi oldu.

2002 yılında kurulan Kaliforniya merkezli şirket, uyduları yörüngeye fırlatıyor ve Uluslararası Uzay İstasyonuna ve Uluslararası Uzay İstasyonundan astronotlar taşıyor. Son zamanlarda, tamamen sivil bir uzay aracını yörüngeye gönderdi ve sıfır yerçekiminde üç gün geçirdikten sonra mürettebat güvenli bir şekilde Dünya’ya döndü.

blank

Şirket iki önemli proje daha üstleniyor: Gezegenin en uzak bölgelerine bile yüksek hızlı İnternet bağlantısı sağlamak için Starlink uydularını alçak Dünya yörüngesine fırlatmak ve insanları ay yüzeyine, Mars’a indirmeyi amaçlayan Starship roketi. Öte. 2019 yılında başlatılan Starlink projesi 100.000 kullanıcıyla beta testine başladı. Ağustos ayı itibariyle Starship roketinin istiflenmesi tamamlandı.

SpaceX’in değerlemesindeki sıçrama, elektrikli araç yapım şirketi Tesla’nın geçtiğimiz yıl çok başarılı bir performans sergilediği Elon Musk’ın kapağında bir başka tüy olarak geldi. Başarıya ulaşan tüm bu girişimler Musk’ı dünyanın en zengin insanlarından biri haline getirdi. Musk kısa süre önce elektrikli süpersonik jetler inşa ederek havacılık endüstrisine girmek istediğini tweetledi, ancak daha fazla iş yükünün beyninin patlamasına neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX Artık Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör