Facebook, 4 Ekim Kesintisinin Nasıl Başladığını Açıklıyor

blank
Facebook, 4 Ekim Kesintisinin Nasıl Başladığını Açıklıyor

İçerik: Facebook, 4 Ekim Kesintisinin Nasıl Başladığını Açıklıyor

Facebook, 4 Ekim Kesintisinin Nasıl Başladığını Açıklıyor:

Pazartesi günkü tüm hizmetlerini devre dışı bırakan büyük hizmet kesintisinin ardından Facebook, dün olanları detaylandıran bir blog yazısı yayınladı. Şirketin altyapıdan sorumlu başkan yardımcısı Santosh Janardhan’a göre kesinti, rutin bakım olması gereken bir bakımla başladı. Dün bir noktada, Facebook’un tüm farklı bilgi işlem tesislerini birbirine bağlayan omurga ağının kullanılabilirliğini değerlendirmesi beklenen bir komut yayınlandı. Bunun yerine, emir istemeden bu bağlantıları indirdi. Janardhan, şirketin iç denetim sistemindeki bir hatanın, komutun yürütülmesini uygun şekilde engellemediğini söyledi.

Bu sorun, nihayetinde dünkü kesintiyi uluslararası bir olay haline getiren ikincil bir soruna neden oldu. Facebook’un DNS sunucuları, şirketin birincil veri merkezlerine bağlanamadığında, internetteki her cihazın bir sunucuya bağlanması gereken sınır ağ geçidi protokolü (BGP) yönlendirme bilgileri işlemeyi bıraktılar.

Janardhan, “Sonuç olarak, DNS sunucularımız hala çalışır durumda olmalarına rağmen erişilemez hale geldi” dedi. “Bu, internetin geri kalanının sunucularımızı bulmasını imkansız hale getirdi.”

Dün kısmen öğrenildiği gibi, zaten zor olan durumu daha da kötüleştiren şey, kesintinin Facebook mühendislerinin düzeltmeleri gereken sunuculara bağlanmasını imkansız hale getirmesiydi. Ayrıca, DNS işlevselliğinin kaybı, normal koşullarda ağ sorunlarını araştırmak ve çözmek için bağımlı oldukları dahili araçların çoğunu kullanamayacakları anlamına geliyordu. Bu, şirketin veri merkezlerine fiziksel olarak personel göndermesi gerektiği anlamına geliyordu; bu, bu konumlarda uyguladığı fiziksel güvenlik önlemleri nedeniyle karmaşık bir görevdi.

blank

Janardhan’a göre, “İçeri girmek zor ve bir kez içeri girdiğinizde, donanım ve yönlendiriciler, fiziksel erişiminiz olduğunda bile değiştirilmesi zor olacak şekilde tasarlandı” dedi. Omurga ağını geri yükleyebildiğinde, Facebook, artan güç ve bilgi işlem talepleri daha fazla çökmeye yol açmış olabileceğinden, her şeyi bir kerede yeniden açmamaya dikkat etti.

Janardhan, “Bunun gibi her başarısızlık, öğrenmek ve daha iyi olmak için bir fırsattır ve bundan öğreneceğimiz çok şey var” dedi. “Küçük ve büyük her sorundan sonra, sistemlerimizi nasıl daha dayanıklı hale getirebileceğimizi anlamak için kapsamlı bir inceleme süreci yapıyoruz. Bu süreç zaten işliyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, 4 Ekim Kesintisinin Nasıl Başladığını Açıklıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör