T-70 Devriye Helikopteri İlk Uçuşuna Hazırlanıyor

blank
T-70 Devriye Helikopteri İlk Uçuşuna Hazırlanıyor

İçerik: T-70 Devriye Helikopteri İlk Uçuşuna Hazırlanıyor

T-70 Devriye Helikopteri İlk Uçuşuna Hazırlanıyor:

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ve TUSAŞ ana yükleniciliğinde T-70 Genel Maksat Helikopter Programı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler olmak üzere altı kullanıcının ihtiyacını karşılayacak. Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü. IMAS (Integrated Modular Avionics System) aviyonik paketinin yanı sıra helikopterlerde kullanılacak seyrüsefer, haberleşme ve elektronik harp sistemlerinin geliştirme, üretim ve entegrasyon faaliyetleri de ASELSAN tarafından yürütülmektedir.

Bu kapsamda yeni geliştirilen IMAS aviyonik paketinin donanım, yazılım ve sistem düzeyinde doğrulama çalışmaları tamamlanmıştır. ASELSAN sorumluluğunda önemli bir aşama olan İMAS test hazırlık inceleme toplantısının ardından, İMAS aviyonik süitinin ASELSAN Akyurt yerleşkesinde bulunan prototip S-70i helikopterine entegrasyonu tamamlandı.

Proje kapsamında Sikorsky firmasının S-70i model helikopteri Türkiye’de lisanslı üretim modeliyle üretilecek ve üretim lisansı Türkiye’nin gelecekteki ihtiyaçlarını da karşılayacak. Yazılım ve donanımı tamamen ASELSAN tarafından geliştirilen ASELSAN Görev Yönetim Sistemi (İMAS), S-70i Black Hawk helikopterinin mevcut uçuş ve görev yönetim sistemine entegre edildiğinde, helikopter son konfigürasyonunda olacak. T-70 Kara Şahin olarak anılır.

blank

Bu önemli aşamanın tamamlanmasında emeği geçen tüm ASELSAN çalışanlarının katıldığı kutlama etkinliği, Genel Müdür Yardımcısı ve MGEO Sektör Başkanı Mustafa Kaval’ın katılımıyla ASELSAN Akyurt tesislerinde gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Sikorsky sorumluluğunda olan platform seviye testleri hazırlık inceleme toplantısı da tamamlandı. Yakın bir zamanda projenin belgelendirme kuruluşu olan Sikorsky Kalite Güvence Kurulu (QAB) tarafından uçuş onayı alındıktan sonra yer testlerinin tamamlanması ve ilk uçuşun gerçekleştirilmesi planlanıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: T-70 Devriye Helikopteri İlk Uçuşuna Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör