SpaceX Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi Oldu

blank
SpaceX Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi Oldu

İçerik: SpaceX Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi Oldu

SpaceX Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi Oldu:

Teknoloji girişimcisi Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay araştırma şirketi SpaceX, dünyanın en değerli ikinci özel şirketi oldu. Uzay araştırma şirketinin değerlemesi, geçen hafta bir ikincil hisse satışının ardından 100 milyar doların üzerine fırladı. CNBC’nin bildirdiğine göre, SpaceX yatırımcıları, hisse başına 560 $ fiyatla özel olarak tutulan hisselerde 755 milyon $’a kadar hisse sattı. Bu, yalnızca mevcut hisseler satıldığı için şirketin sermaye artırması gerekmediği anlamına geliyor. SpaceX hisselerinin parça başına 560$’lık son değerlemesi, SpaceX’in her hisseyi 410.99$’dan sattığı Şubat ayında yüzde 33’lük bir artış oldu. Şubat ayı, şirkete 74 milyar $’lık bir değer kazandırdı.

blank

CB Insights’a göre SpaceX, bu sıçramayla birlikte 140 milyar dolar değerindeki TikTok’un ana şirketi Bytedance’ın ardından dünyanın en değerli ikinci özel şirketi oldu.

CNBC raporunda, “SpaceX, yeni ve mevcut yatırımcılarla, anlaşmaya aşina olan birçok kişiye göre, içeriden hisse başına 560 dolardan 755 milyon dolara kadar hisse senedi satmak için bir anlaşma yaptı ve şirketin değerlemesini 100,3 milyar dolara çıkardı” dedi.

2002 yılında kurulan Kaliforniya merkezli şirket, uyduları yörüngeye fırlatıyor ve Uluslararası Uzay İstasyonuna ve Uluslararası Uzay İstasyonundan astronotlar taşıyor. Son zamanlarda, tamamen sivil bir uzay aracını yörüngeye gönderdi ve sıfır yerçekiminde üç gün geçirdikten sonra mürettebat güvenli bir şekilde Dünya’ya döndü.

Şirket, diğer iki önemli projeyi daha üstleniyor. Gezegenin en uzak bölgelerine bile yüksek hızlı İnternet bağlantısı sağlamak için Starlink uydularını alçak Dünya yörüngesine fırlatmak bu projelerden ilki. İnsanları ay yüzeyine, Mars’a indirmeyi amaçlayan Starship roketi de şirketin asıl hedefi olarak görülüyor. 2019 yılında başlatılan Starlink projesi 100.000 kullanıcıyla beta testine başladı. Ağustos ayı itibariyle Starship roketinin kurulumu tamamlandı.

blank

SpaceX’in değerlemesindeki sıçrama, elektrikli araç yapım şirketi Tesla’nın geçtiğimiz yıl çok başarılı bir performans sergilemesi ile beraber Elon Musk’ın yükselişine büyük katkı sağladı. Başarıya ulaşan tüm bu girişimler Musk’ı dünyanın en zengin insanlarından biri haline getirdi. Musk kısa süre önce elektrikli süpersonik jetler inşa ederek havacılık endüstrisine girmek istediğini tweetledi, ancak daha fazla iş yükünün beyninin patlamasına neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX Dünyanın En Değerli İkinci Özel Şirketi Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör