ABD’den F-16 Alımı Alternatif Olarak Değerlendiriliyor

blank
ABD'den F-16 Alımı Alternatif Olarak Değerlendiriliyor

İçerik: ABD’den F-16 Alımı Alternatif Olarak Değerlendiriliyor

ABD’den F-16 Alımı Alternatif Olarak Değerlendiriliyor:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan uzun süredir beklenen F-35 açıklaması geldi. ABD’nin F-35 programından çıkarılmasıyla ilgili olarak İbrahim Kalın, “Ödediğimiz paraya mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi ve mevcut F-16’larımızın modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Sorun sadece şekilleniyor. Koşullar görüldükten sonra ihtiyaçlarımız çerçevesinde nihai bir karar veriliyor.” bir açıklama yaptı.

İbrahim Kalın, Milliyet gazetesinden Aslıhan Altay Karataş Türkiye’ye verdiği bir röportajda, “Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması tamamen hukuksuz ve haksızdır. Sadece Türkiye için değil F-35 programı için de yanlış ve maliyetli bir karardır. Umarım bir an önce bu hatadan dönerler ama dönmezlerse o proje için 1.4 milyar dolar ödediğimiz bir bütçemiz var.”

Kalın, ABD’den F-16 Block 70 savaş uçağı ve modernizasyon kitlerine yönelik taleple ilgili olarak, “Yeni uçaklar almak ve mevcut F-16’larımızı modernize etmek, mevcut F-16 filomuzu genişletmek için bir alternatif olarak değerlendirilebilir. ödediğimiz para. Sorun sadece şekilleniyor. Şartları gördükten sonra ihtiyaçlarımız çerçevesinde nihai bir karar verilir. Elbette F-35 önemli bir teknoloji ve ilk tercihimiz hak ettiğimiz F-35’leri satın almak. Ancak yaptırımlar nedeniyle savaş uçağı filomuzu güçlendirme projesinden vazgeçmeyeceğiz. ABD ile bu kriz aşılırsa Türkiye tekrar programa girecek, F-35’lerimizi oradan alacağız; Çözülmezse ve sorun bir süre daha böyle devam ederse alternatif arayışlarımıza devam edeceğiz” dedi. açıklamalar yaptı.

blank

S-400 ve ambargolar nedeniyle gerginleşmeye devam eden Türkiye-ABD ilişkileri göz önüne alındığında, talep FMS’den geçse bile Kongre’den geçmeyebilir. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, CBS’ye verdiği röportajda, ABD’nin F-16’ları desteklemeye devam edeceğinin garantisi olmadığını ve bunun (Türkiye’yi) farklı seçimlere gitmeye zorlayabileceğini belirtti.

2 kimliği belirsiz Türk yetkiliye dayandırılan başka bir iddiada ise yetkililerden biri, 70 adet Blok ve modernizasyon için talep gönderildiğini belirtti. Diğeri, talebin arkasında, Türkiye ile Yunanistan arasındaki “güç dengesini” korumak ve Rusya’dan daha fazla silah alımını önlemek için ABD tarafından kabul edilme ihtimalinin olduğu fikrinin yattığını belirtti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD’den F-16 Alımı Alternatif Olarak Değerlendiriliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör