Toyota Mirai, Guinness Dünya Rekoru Kırdı

blank
Toyota Mirai, Guinness Dünya Rekoru Kırdı

İçerik: Toyota Mirai, Guinness Dünya Rekoru Kırdı

Toyota Mirai, Guinness Dünya Rekoru Kırdı:

Toyota’nın hidrojen yakıt hücreli aracı Mirai bir ilke imza attı. Mirai, tek bir tankla en uzun mesafeyi kat eden hidrojen yakıt hücreli araç olarak Guinness Dünya Rekoru’nu elde etti.

Güney Kaliforniya’da düzenlenen turda sadece beş dakikada doldurulan Mirai, 1360 km yol kat ederek bu rekoru kırdı. Böylece Mirai’nin rekoru, sıfır emisyonlu araçlar için yeni bir kilometre taşı oldu. 2014 yılında ilk nesliyle tanıtılan ve şimdi ikinci nesliyle sunulan yakıt hücreli Mirai, sıfır emisyonlu araçlarda teknoloji ve tasarım açısından çıtayı yükseltti.

Toyota Mirai’nin rekor denemesi, sıkı kurallara ve dokümantasyon prosedürlerine bağlı kalarak Guinness Dünya Rekorları tarafından yakından takip edildi. Guinness Dünya Rekorları hakemi Michael Empric, Mirai’nin tankını yolculuğun hem başında hem de sonunda mühürle onayladı. Verimlilik odaklı bu yolculukta Mirai, egzozundan sadece su buharı yayarak hem yüksek verim hem de uzun mesafeler elde etti.

blank

Profesyonel sürücüler Wayne Gerdes ve Bob Winger liderliğindeki 2 günlük yolculuk, yakıt hücresi geliştirme grubuna ev sahipliği yapan Toyota Teknik Merkezi’nde başladı. İlk gün yaklaşık 760 km, ikinci gün 600 km yol katedilen yolculuk, Toyota’nın Teknik Merkezi’nde toplam 1360 km’de tamamlandı.

Mirai yolculuğun sonunda 5,65 kg hidrojen tüketerek yakıt ikmaline gerek kalmadan 12 hidrojen istasyonunu geçti. Standart bir içten yanmalı araç 300 kg CO2 emisyonu ile aynı mesafeyi katederken, yoğun trafik saatlerinde kullanılan Mirai ise sıfır emisyonla yolculuğunu tamamladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Toyota Mirai, Guinness Dünya Rekoru Kırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör