WhatsApp, Yedeklemeler İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunmaya Başladı

blank
WhatsApp, Yedeklemeler İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunmaya Başladı

İçerik: WhatsApp, Yedeklemeler İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunmaya Başladı

WhatsApp, Yedeklemeler İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunmaya Başladı:

Bekleyiş sona erdi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Perşembe günü yaptığı açıklamada, WhatsApp sohbet geçmişinizi hem Android hem de iOS’ta şifrelemek artık mümkün. Şirket, tüm kullanıcılara tutarlı ve güvenilir bir deneyim sunabilmesini sağlamak için özelliği yavaş yavaş kullanıma sunmayı planlıyor.

Bununla birlikte bu yeni özellik ile birlikte, özelliğe erişebildiğiniz zaman, yedeklemelerinizi iCloud veya Google Drive’a ulaşmadan önce güvenceye alabilceksiniz. Bu noktada, ne WhatsApp ne de bulut hizmeti sağlayıcınız dosyalara erişemez. Sohbet günlüklerinizi koruyan 64 basamaklı şifreleme anahtarını kaybederseniz, yedeklerinizi kurtaramayacağınızı da belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, yedeklerinizi bir parolayla güvenceye almak da mümkündür; bu durumda, kaybederseniz bunu kurtarabilirsiniz.

WhatsApp 2016’dan beri kullanıcıların birbirlerine güvenli bir şekilde mesaj göndermesine izin verirken, bu yılın başlarında yalnızca şifreli yedeklemeleri test etmeye başladı. Bugünkü duyuru ile şirket, eksiksiz bir uçtan uca şifreli mesajlaşma deneyimi sağlama yolunda son adımı attığını söyledi.

blank

Uçtan uca şifrelemenin gizliliğinizin tamamen korunacağını garanti etmediğini belirtmekte fayda var. Ağustos ayında yayınlanan The Information adlı bir rapora göre Facebook, şifrelenmiş verileri şifresini çözmek zorunda kalmadan analiz edebilen ve bu bilgilere dayalı reklamlar sunabilen bir yapay zeka arıyordu. WhatsApp başkanı haberi yalanladı, ancak bu, mahremiyetin yalnızca uçtan uca şifrelemenin varlığından daha fazlası olduğunu hatırlatıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: WhatsApp, Yedeklemeler İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunmaya Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör