Apple Hisseleri iPhone 13 Yüzünden Düşüşte

blank
Apple Hisseleri iPhone 13 Yüzünden Düşüşte

İçerik: Apple Hisseleri iPhone 13 Yüzünden Düşüşte

Apple Hisseleri iPhone 13 Yüzünden Düşüşte. Apple’ın hisseleri, devam eden küresel bilgisayar çipi sıkıntısı nedeniyle iPhone 13 üretim hedeflerini düşürebileceği raporlarının ardından Salı günü düştü. Bloomberg’in bildirdiğine göre elektronik devi 2021’in son çeyreğinde 90 milyon iPhone üretmeyi bekliyordu.

Ancak kaynaklar işletme dergisine verdiği demeçte, Apple şimdi ortaklarına toplamın 10 milyon birim kadar daha düşük olacağını söylemek zorunda kaldı. Apple hisseleri, haberlerdeki durum sonrası işlemlerde %1.2 düştü.

Neden çip sıkıntısı var?
Yarı iletken üreticileri Broadcom ve Texas Instruments da kaynaklar, Apple’a zamanında yeterli yongayı teslim etmekte zorlandıklarını söylediği için %1 düştü. Eylül ayında Apple dört yeni iPhone 13 modelini piyasaya sürdü: iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max. Ön siparişler 17 Eylül’de başladı ve 24 Eylül’de kargoya verildi.

Yaygın çip sıkıntısı
Bugün birden fazla endüstride fabrikalar milyonlarca ürünü çalıştırmak için bilgisayar çiplerine güveniyor ve yarı iletken üreticilerinin fabrikaları şu anda talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyor. Apple gibi akıllı telefon üreticileri – dünyanın en büyük çip alıcılarından bazıları – ciddi şekilde etkilendi, aynı zamanda otomobil endüstrisi ve video oyun konsolu üreticileri gibi diğer sektörler de etkilendi.

Temmuz ayında Apple CEO’su Tim Cook, yatırımcıları yarı iletken sıkıntısının iPhone ve iPad satışlarını etkileyebileceği konusunda uyardı. Yatırım şirketi Wedbush, tüketici talebi bu yılın geri kalanında sevk edilen iPhone sayısına ayak uydurmaya devam ederse, Apple’ın tatil sezonu için beş milyondan fazla iPhone 13 birimi sıkıntısı yaşayacağını tahmin ediyor.

Ancak Wedbush analistleri Daniel Ives ve John Katsingris, akıllı telefonların 2022’nin başlarında piyasaya çıkmasını bekledikleri için çip sıkıntısının “endişelenmediğini” vurguladılar. “Geri adım atmak, iyi anlaşılmış tedarik zinciri sorunları nedeniyle Aralık çeyreğinden Mart çeyreğine taşınan 5 milyon ila 10 milyon birimin bizim için endişe kaynağı değil ve sonuçta Wall Street’in beklediğinden daha güçlü bir talep yörüngesine işaret ediyor. ,” dediler.

“Bugünün haberlerini, oynamaya devam eden çok yıllı bir süper bisiklet iPhone 12/13’te bir hız artışından başka bir şey olarak görmüyoruz.” Onların görüşleri, tüketiciler 5G ağları için cihazları yükseltmeye çalışırken, yeni iPhone 13 modellerinin güçlü bir satış yılı olacağını tahmin eden diğer birkaç analist tarafından paylaşılıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Hisseleri iPhone 13 Yüzünden Düşüşte

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör