Facebook Yapay Zekası Hakkında Olumsuz Rapor Hazırlanıyor

İçerik: Facebook Yapay Zekası Hakkında Olumsuz Rapor Hazırlanıyor

Facebook Yapay Zekası Hakkında Olumsuz Rapor Hazırlanıyor. WSJ raporu, dahili belgelerin, iki yıl önce Facebook’un insan incelemecilerin nefret söylemi şikayetlerine odaklanma süresini azalttığını ve şikayet sayısını azaltan başka düzenlemeler yaptığını gösterdiğini belirtiyor. Bu da, WSJ’ye göre, Facebook’un yapay zekasının şirketin kurallarını uygulamada olduğundan daha başarılıymış görüntüsünün yaratılmasına yardımcı oldu.

Facebook çalışanlarından oluşan bir ekip Mart ayında, şirketin otomatik sistemlerinin, sosyal platformdaki nefret söylemi görüşlerinin yüzde 3 ila 5’ini oluşturan gönderileri ve karşı kurallarını ihlal eden tüm içeriğin yüzde 1’inden azını kaldırdığını tespit etti.

Ancak Rosen, yalnızca içerik kaldırmaya odaklanmanın “nefret söylemiyle nasıl mücadele ettiğimize bakmanın yanlış yolu” olduğunu savundu. Nefret söylemini ortadan kaldırma teknolojisinin, Facebook’un bununla savaşmak için kullandığı yöntemlerden yalnızca biri olduğunu söylüyor. Rosen, “Bir şeyi kaldırmadan önce nefret söylemi olduğundan emin olmamız gerekiyor” dedi.

Bunun yerine şirket, insanların platformda gerçekte gördükleri nefret söyleminin yaygınlığına ve bunun çeşitli araçlar kullanarak bunu nasıl azalttığına odaklanmanın daha önemli bir önlem olduğuna inandığını söyledi. Facebook’taki bir içeriğin her 10.000 görünümü için, beş nefret söylemi görüntüsü olduğunu iddia etti. Rosen, “Yaygınlık, insanların hangi içeriği ihlal ettiğini bize gösteriyor” diye yazdı. “En eksiksiz resmi sağladığı için ilerlememizi en nesnel olarak bu şekilde değerlendiriyoruz.”

Ancak WSJ tarafından elde edilen dahili belgeler, ciddi yaralanmaları olan insanları gösteren araba kazaları ve trans çocuklara yönelik şiddetli tehditler de dahil olmak üzere bazı önemli içeriklerin Facebook’un tespitinden kaçabildiğini gösterdi.

WSJ, ihbarcı Frances Haugen tarafından sağlanan dahili belgelere dayanarak Facebook hakkında bir dizi rapor hazırladı. Kongreden önce, şirketin Instagram platformunun gençler üzerindeki olumsuz etkisinin farkında olduğunu söyledi. Facebook, dahili belgelere dayanarak raporlamaya itiraz etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook Yapay Zekası Hakkında Olumsuz Rapor Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör