Görünüşe Göre, Çok Önemli Olan Metaverse Nedir?

blank
Görünüşe Göre, Çok Önemli Olan Metaverse Nedir?

İçerik: Görünüşe Göre, Çok Önemli Olan Metaverse Nedir?

Görünüşe Göre, Çok Önemli Olan Metaverse Nedir?. Metaverse, teknoloji şirketleri, pazarlamacılar ve analistler tarafından bir sonraki büyük şey olarak konuşulan bir kavramdır.

Facebook’tan Mark Zuckerberg ve Epic Games’ten Tim Sweeney gibi teknolojinin en büyük isimlerinden bazılarının dikkatini ve parasını çekiyor. Metaverse nedir? Dışarıdan bakanlar için Sanal Gerçekliğin (VR) geliştirilmiş bir versiyonu gibi görünebilir – ancak bazı insanlar metaverse’nin internetin geleceği olabileceğini düşünüyor. Aslında, 1980’lerin ilk tıknaz cep telefonları için modern akıllı telefonun ne olduğu, VR için de olabilir.

Bilgisayarda olmak yerine, meta veri tabanında her türlü dijital ortamı birbirine bağlayan sanal bir dünyaya girmek için bir kulaklık kullanabilirsiniz. Çoğunlukla oyun oynamak için kullanılan mevcut VR’nin aksine, bu sanal dünya iş, oyun, konser, sinema gezileri veya sadece takılmak gibi hemen hemen her şey için kullanılabilir.

Çoğu insan, kullandığınız gibi bir 3D avatarınız – kendinizin bir temsili – olacağını hayal eder. Ancak bu hala bir fikir olduğundan, meta veri deposunun üzerinde anlaşmaya varılmış tek bir tanımı yoktur.

Neden birdenbire büyük bir şey oldu?
Dijital dünyalar ve artırılmış gerçeklikle ilgili hype birkaç yılda bir ortaya çıkıyor, ancak genellikle ölüyor. Bununla birlikte, varlıklı yatırımcılar ve büyük teknoloji firmaları arasında metaverse konusunda büyük bir heyecan var ve internetin geleceği olduğu ortaya çıkarsa kimse geride kalmak istemiyor.

Ayrıca, VR oyunlarındaki ve bağlantıdaki gelişmelerin ihtiyaç duyulabilecek olana yaklaşmasıyla, teknolojinin ilk kez neredeyse orada olduğu hissi de var. Facebook neden dahil oldu?
Facebook, meta veri deposunu büyük önceliklerinden biri haline getirdi. Oculus kulaklıkları aracılığıyla sanal gerçekliğe yoğun bir şekilde yatırım yapıyor ve bu da onları rakiplerinden daha ucuz hale getiriyor – bazı analistlere göre belki zararına bile. Ayrıca, gerçek dünyayla etkileşime girenler de dahil olmak üzere, sosyal mekânlar ve iş yeri için VR uygulamaları geliştiriyor.

Rakipleri satın alma geçmişine rağmen, Facebook metaverse’nin “tek bir şirket tarafından bir gecede inşa edilmeyeceğini” iddia etti ve işbirliği sözü verdi.

Kısa bir süre önce, “metaverse’i sorumlu bir şekilde inşa etmeye” yardımcı olmak için kar amacı gütmeyen grupların finansmanına 50 milyon dolar (36.3 milyon £) yatırım yaptı. Ancak gerçek metaverse fikrinin 10 ila 15 yıl daha süreceğini düşünüyor.

Metaverse ile başka kim ilgileniyor?
Epic Games’in (Fortnite’ı yapan) başkanı Bay Sweeney, uzun zamandır metaverse ilgisi hakkında konuşuyor. Çevrimiçi çok oyunculu oyunlar, onlarca yıl öncesine dayanan ortak etkileşimli dünyalara sahipti. Meta veri deposu değiller, ancak bazı ortak fikirleri var.

Son yıllarda Fortnite, kendi dijital dünyasında konserlere, marka etkinliklerine ve daha pek çok şeye ev sahipliği yaparak ürününü genişletti. Bu, pek çok kişiyi neyin mümkün olduğu konusunda etkiledi ve Bay Sweeney’nin metaverse vizyonunu ilgi odağı haline getirdi.

Bu arada, bir 3D geliştirme platformu olan Unity, “dijital ikizlere” – gerçek dünyanın dijital kopyalarına – yatırım yapıyor ve grafik şirketi Nvidia, 3D sanal dünyaları birbirine bağlamak için bir platform olarak tanımladığı “Omniverse” i inşa ediyor.

Yani her şey oyunlarla mı ilgili?
Hayır. Meta veri deposunun ne olabileceğine dair pek çok fikir olmasına rağmen, çoğu vizyon sosyal insan etkileşimini temel olarak görür.

Örneğin Facebook, her ikisi de sanal avatar sistemlerini kullanan Workplace adlı bir VR toplantı uygulaması ve Horizons adlı bir sosyal alan üzerinde deneyler yapıyor. Facebook işyeri, insanların gerçek dünyadaki bilgisayarlarını aynı anda kullanabilecekleri VR toplantıları hayal ediyor Başka bir VR uygulaması olan VRChat, tamamen çevrimiçi takılmaya ve sohbet etmeye odaklanıyor – ortamları keşfetmek ve insanlarla tanışmaktan başka bir amacı veya amacı yok. Diğer uygulamalar orada, keşfedilmeye hazır bekliyor olabilir.

Bay Sweeney kısa süre önce Washington Post’a, yeni bir modelin reklamını yapmaya çalışan bir otomobil üreticisinin “arabalarını gerçek zamanlı olarak dünyaya bırakacağı ve sizin de onu sürebileceksiniz” gibi bir dünya hayal ettiğini söyledi. Belki de online alışverişe çıktığınızda, önce dijital kıyafetleri deneyecek, ardından gerçek dünyaya gelmelerini isteyeceksiniz.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Görünüşe Göre, Çok Önemli Olan Metaverse Nedir?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör