NASA’nın Lucy Görevi Güneş Sisteminde ‘Fosiller’ Arayacak

blank
NASA'nın Lucy Görevi Güneş Sisteminde 'Fosiller' Arayacak

İçerik: NASA’nın Lucy Görevi Güneş Sisteminde ‘Fosiller’ Arayacak

NASA’nın Lucy Görevi Güneş Sisteminde ‘Fosiller’ Arayacak. Cape Canaveral’dan Güneş Sistemi’nin “fosillerini” ortaya çıkarmak için bir uzay aracı fırlatıldı. Lucy sondası, sürüler halinde ilerleyen iki asteroit grubunu incelemek için Jüpiter’in yörüngesine gidecek.

ABD uzay ajansı (Nasa) bilim adamları, nesnelerin, gezegenlerin oluşumundan arta kalanlar olduğunu söylüyor. Hal böyle olunca bu truva atları bilindiği gibi Güneş Sistemi’nin erken evrimi hakkında önemli ipuçları barındırıyor.

NASA, görev için başlangıçta 12 yılda 981 milyon dolar (720 milyon £) taahhüt etti. Bu süre içinde Lucy sondası yedi truva atını ziyaret edecek. Afrika’dan Lucy adında ünlü bir insan fosili var ve bize türümüzün nereden geldiği hakkında bize çok şey öğretmişti. Ve bu yeni Nasa görevi, doğrudan bu köken hikayesinden ilham alıyor – ve adını – bu uzay aracının aradığı fosiller, Jüpiter ile birlikte Güneş’i çevreleyen Dünya’dan yüz milyonlarca kilometre uzakta.

Lucy’nin Colorado, Boulder’daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden (SwRI) baş araştırmacısı Hal Levison, “Truva asteroitleri Jüpiter’i yörüngesinde yaklaşık 60 derece takip ediyor ” dedi.

“Onlar Jüpiter ve Güneş’in yerçekimsel etkisi tarafından orada tutuluyorlar. Ve eğer Güneş Sistemi tarihinin başlarında oraya bir nesne koyarsanız, sonsuza dek sabit kaldı. Yani, bunlar gerçekten de gezegenlerin oluştuğu fosillerdir.” dedi.

Lucy, araçlarını, şehir boyutundaki (ve daha büyük) nesneleri incelemek, şekillerini, yapılarını, yüzey özelliklerini, kompozisyonlarını ve sıcaklıklarını detaylandırmak için kullanacak.

Truva atları Jüpiter’in uydularıyla aynı türden malzemelerden yapılmışsa, Güneş’ten aynı uzaklıkta oluştuklarını düşündürüyor ama beklenti bu değil.

SwRI görev bilimcisi Dr Carly Howett “Örneğin, Kuiper Kuşağı dediğimiz şeyde çok daha ileride gördüğümüz türden şeylerden yapılmışlarsa, o zaman bu bize onların orada oluşmuş olabileceklerini ve sonra bir noktada içe çekilebileceklerini söyler” dedi.

“Bu görev, modellerimizin bir testidir. Güneş Sistemi tarihinin başlarında, bazı şeylerin yerçekimsel olarak dışarı atıldığı ve bazılarının içeri atıldığı, nesnelerin büyük bir yeniden hokkabazlığı olduğu teorisine sahibiz. Kanıtlar, bu bilardo topunu işaret ediyor. teori, ama bunu kontrol edebileceğiz” dedi.

Görev planı, bazı olağanüstü seyrüsefer hesaplamalarının sonucudur. Güneş Sistemi dinamikleri, sondanın periyodik olarak Dünya’nın yanından geçiş yapmak için geri dönerse, her iki truva atı sürüsünü ziyaret etmek için bir sapan etkisi kullanabileceğini keşfetti.

Cumartesi günkü fırlatma, Lucy’nin 2027/28’de önde gelen truva atları grubuyla karşılaşmasını ve ardından 2033’te sondaki kümeyi gezmesini görecekti. Toplam seyahat mesafesi 6 milyar km’nin (4 milyar mil) üzerinde.

Projeye navigasyon desteği sağlayan KinetX Aerospace’den Coralie Adam “Bu yörüngeyle ilgili şaşırtıcı olan şey, uzay aracı sağlıklı olduğu sürece sürüler arasında döngüler yapmaya devam edebilmemiz. Patroclus ve Menoetius ile son karşılaşmamızdan sonra, NASA’ya keşif için genişletilmiş bir görev yapmasını teklif etmeyi planlıyoruz”dedi.

Lucy, Truva atlarına odaklanmış olsa da, Jüpiter’in yörüngesine çıkarken farklı bir asteroit türünü de ziyaret edecek – 1974’te Etiyopya insan fosil iskeletini keşfeden paleoantropologun adını taşıyan Donald Johanson adlı bir nesne.

Uzay aracı, 2015 yılında Plüton’un ilk ve bugüne kadar tek uçuşunu gerçekleştiren Nasa’nın Yeni Ufuk misyonuyla pek çok mühendislik mirasını paylaşıyor. Lucy, Yeni Ufuklar’ın bazı ana araçlarının güncellenmiş versiyonlarını taşıyor.

Büyük bir fark güç kaynağıdır. Pluto sondası enerjisini bir nükleer pilden alırken, Lucy iki adet fan benzeri güneş paneliyle uçuyor. Bu “kanatlar” çok büyük, çapı 7 metreden fazla. Jüpiter’in yörüngesinin daha loş ışıklı mesafesinde uzay aracının sistemlerini sürmek için yeterli elektrik üretecek kadar büyük olmalılar.

Uzay aracı üreticisi Lockheed Martin’den Katie Oakman, “Dünya’ya yakın olduğumuzda, bu kanatların gücü yaklaşık 18.000 watt’tır. Bu, evimi ve birkaç komşumun evini aydınlatmaya eşdeğerdir” dedi.

“Ancak, Lucy’yi truva asteroitlerine uçurduğumuzda, sadece 500 watt gücümüz var. Bu sadece birkaç ampulü yakar ve sabahları kahvemi ısıtmak için mikrodalga fırınımı çalıştırmaya yetmezdi. ” Neyse ki, Lucy’nin enstrümanları işlerini yapmak için sadece 82 watt’a ihtiyaç duyar.

Lucy, NASA’nın asteroit çalışması için altın bir çağa dönüşmekte olan başka bir aşamayı temsil ediyor. Ajansın Osiris-Rex görevi, Bennu olarak bilinen bir nesnenin yüzeyinden örnekler aldıktan sonra eve dönüyor.

Önümüzdeki yıl NASA, Psyche uzay aracını Psyche olarak da adlandırılan metal bir asteroide fırlatacak. Bilimden sorumlu yardımcı yönetici Dr Thomas Zurbuchen, “Asteroitler için gerçekten zaman ve anlayışta bir sıçrama bekliyorum” dedi.

“Herhangi bir popülasyonu anlamak için, farklı asteroit türlerinin birden fazla ölçümüne ihtiyacımız var. Yaptığımız tam olarak bu. “Sen bahsetmedin ama ben söyleyeceğim. Asteroitler Dünya’yı tehdit edebilir ve Kasım ayında Dart adlı bir çarpışma deneyi başlatacağız. Avrupa’nın Hera misyonu tarafından takip edilecek ve tehdit edici bir nesneye ivme kazandırıp kazandıramayacağınızı bulmaya yardımcı olacak” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Lucy Görevi Güneş Sisteminde ‘Fosiller’ Arayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör