Altay Tankının Motoru İçin Kore İle Anlaşıldı

blank
Altay Tankının Motoru İçin Kore İle Anlaşıldı

İçerik: Altay Tankının Motoru İçin Kore İle Anlaşıldı

Altay Tankının Motoru İçin Kore İle Anlaşıldı:

Altay tankının seri üretim projesinde ana yüklenici olan BMC’nin, Altay tankının güç paketi üzerinde çalışmak üzere iki Koreli firma ile anlaşmaya vardığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıkladığı üzere, Altay Tank motorunun tedariğine ilişkin niyet beyanı Koreli muhataplar tarafından imzalandı. Sayın Bakanımız yaptığı açıklamada Kore için önemli bir ortak olduğunu vurguladı. Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Güney Kore savunma sanayiinde önemli bir ortağız. Savunma Tedarik Programından (DAPA) sorumlu Bakan Kang Eun-ho, bugün Altay Tank motorlarının tedarikine ilişkin niyet beyanını imzaladığını söyledi. Bu proje bağlamında önemli bir adım” dedi. açıklamalarda bulundu.

BMC’den üst düzey bir yetkili, şirketin Altay’ın motor ve şanzıman mekanizmasını tedarik etmek için Doosan ve S&T Dynamics ile bir anlaşma imzaladığını söyledi. Yetkili, “Bu anlaşmalar, şirketlerimiz ve ülkelerimiz arasındaki stratejik bir anlayışın sonucudur” dedi.

Güney Kore yerli güç paketi ile K2 Black Panther tankını geliştirene kadar ilk olarak Alman MTU firmasının motoru ve RENK firmasının şanzımanı ile üretime başladı. Ancak, yerel motor ve şanzımanın geliştirme çalışmalarından yeterli performansı (ömür ve dayanıklılık) sağlayamaması nedeniyle güç paketine ilişkin düzenlemeler gevşetildi. Daha sonra yerli motorun K2 Black Panther tankında kullanılmasının yolu açıldı. Ancak Alman şirketi RENK, şanzıman tedarikçisi olarak kullanılmaya devam ediyor.

blank

Türkiye’nin Altay tankının üretimine ilişkin takviminin sıkılaşması (büyük ölçüde ertelenmesi) nedeniyle histeriyi gevşetmesi olası bir senaryo.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, geçtiğimiz günlerde Altay tankı için alternatif bir ülkeden güç paketinin Türkiye’ye getirileceğini ve testlerin yakında başlayacağını belirtmişti.

Altay tank geliştirme projesinde hareketlilik testlerinde 10 bin km test yapıldı. Toplamda 26 bin km test yapıldı. Bu nedenle yeni güç paketi ile yapılacak testler uzun zaman alabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Altay Tankının Motoru İçin Kore İle Anlaşıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör