Apple’ın Gizlilik Değişiklikleri Reklam Gelirlerini Düşürdü

blank
Apple'ın Gizlilik Değişiklikleri Reklam İşine Zarar Verdi

İçerik: Apple’ın Gizlilik Değişiklikleri Reklam Gelirlerini Düşürdü

Apple’ın Gizlilik Değişiklikleri Reklam Gelirlerini Düşürdü: Apple iOS 14 gizlilik değişikliklerinin reklam işindeki etkilerini gördü ve değişikliklerin beklediğinden daha büyük bir etkisi oldu.

Şirket, 2021’in üçüncü çeyreği için 1 milyar doların biraz üzerinde gelir bildirdi. Ancak bu, Snap için yeni bir kilometre taşı olmasına rağmen, şirketin daha önce tahmin ettiğinden 3 milyon dolar daha düşüktü. Snap yöneticileri, Apple’ın reklamverenlerin kullanıcıları izlemesini zorlaştıran iOS değişikliklerinin büyük ölçüde eksiklikten sorumlu olduğunu söyledi.

CEO Evan Spiegel analistlerle yaptığı bir görüşmede, “Reklamcılık işimiz, Apple tarafından Haziran ve Temmuz aylarında geniş çapta kullanıma sunulan iOS reklam takibinde yapılan değişiklikler nedeniyle kesintiye uğradı” dedi. “Bir dereceye kadar iş kesintisi olmasını beklerken, Apple tarafından sağlanan yeni ölçüm çözümü beklediğimiz gibi ölçeklenmedi ve bu da reklam ortaklarımızın iOS için reklam kampanyalarını ölçmesini ve yönetmesini zorlaştırdı.”

Yine de Snap için tamamen kötü bir haber değildi. Şirket, kullanıcı büyümesi konusundaki beklentileri bir kez daha aştı ve art arda ikinci çeyrek için 13 milyon yeni günlük aktif kullanıcı ekledi. Snap şimdi, şirket için yeni bir zirve olan 306 milyon DAU’ya sahip.

blank

Yine de Spiegel, bunu şirket için “sinir bozucu bir gerileme” olarak nitelendirdi, ancak artan gizlilik korumalarının “ekosistemin uzun vadeli sağlığı için gerçekten önemli ve tam olarak desteklediğimiz bir şey” olduğunu ekledi.

iOS 14.5 güncellemesi, reklamverenler tarafından uygulamalar ve hizmetler arasında kullanıcıları izlemek için kullanılan cihaz tanımlayıcılarını (IDFA olarak bilinir) paylaşmayı açıkça kabul etmelerini istemeye zorladı. Apple, değişiklikleri bir yıldan daha uzun bir süre önce önizlemiş olsa da, güncelleme Nisan ayına kadar yayınlanmadı. O zamandan beri, üçüncü taraf analizleri, iOS kullanıcılarının çok küçük bir yüzdesinin uygulamaların onları izlemesine izin vermeyi kabul ettiğini tahmin ediyor.

Snap, Apple’ın reklam işindeki iOS değişiklikleri hakkında uyarıda bulunan tek şirket değil. Bir yıldan uzun süredir değişiklikleri kamuoyu önünde eleştiren Facebook, değişikliklerin geliştiriciler ve küçük işletmeler üzerinde çok büyük bir etkisi olacağını söylüyor. Ancak Facebook ayrıca yatırımcıları, değişikliklerin 2021’de kendi reklam gelirlerine zarar verebileceği konusunda uyardı. Sosyal ağ, üçüncü çeyrek kazançlarını Pazartesi günü bildiriyor ve ne kadar önemli ölçüde etkilendiğini paylaşacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple’ın Gizlilik Değişiklikleri Reklam Gelirlerini Düşürdü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör