Hollanda Tesla’nın Veri Şifresini Çözebileceğini İddia Ediyor

blank
Hollanda Tesla'nın Veri Şifresini Çözebileceğini İddia Ediyor

İçerik: Hollanda Tesla’nın Veri Şifresini Çözebileceğini İddia Ediyor

Hollanda Tesla’nın Veri Şifresini Çözebileceğini İddia Ediyor. Hollanda hükümeti tarafından işletilen bir adli tıp laboratuvarına göre, Tesla’nın yakından korunan sürüş verilerinin şifresi ilk kez çözüldü. Hollanda Adli Tıp Kurumu (NFI), Tesla’nın Otopilot’u hakkında hız, gaz pedalı konumları, direksiyon açısı ve daha fazlasıyla ilgili verilerle birlikte çok sayıda bilgi keşfettiğini söyledi. Müfettişler, bulguların hükümetin kazaların nedenini belirlemeye yardımcı olmak için “daha fazla hedeflenmiş veri talep etmesine” izin vereceğini söyledi.

Araştırmacılar, Tesla araçlarının kazayla ilgili verileri şifrelediğini ve sakladığını zaten biliyorlardı, ancak hangi verileri ve ne kadar olduğunu bilmiyorlardı. Bu nedenle, sistemi tersine çevirdiler ve bir kaza analizi konferansında sunulan bir makalede tanımladıkları “S, Y, X ve 3 modellerinden veri elde etmeyi” başardılar.

Bu veriler, adli müfettişler ve trafik kazası analistleri için çok sayıda bilgi içeriyor ve ölümcül bir trafik kazası veya yaralanmalı bir kaza sonrasında cezai soruşturmaya yardımcı olabilir. NFI, depolamanın şifresinin nasıl çözüleceği bilgisi ile günlükleri gerçek dünya verileriyle karşılaştırabilmek için Tesla Model S ile testler gerçekleştirdi. Araç kayıtlarının 1 km/sa’den (yaklaşık 0,6 MPH) daha az sapmalarla “tam doğru” olduğunu buldu.

NSI ayrıca elde ettiği ham verileri kullanarak birkaç kazayı da analiz etti. Bir durumda, Otopilottaki bir Tesla, aniden fren yapan bir araba ile çarpıştı. Normalde, Otopilot zamanında fren yapmazsa, sürücünün devralması gerekir.

Araştırmacı Aart Spek, “Bu durumda soruşturma, sürücünün gerçekten müdahale ettiğini ve ayrıca beklenen tepki süresi içinde olduğunu gösterdi” dedi. “Bir çarpışma olduğu gerçeği, yoğun trafik durumunda [Autopilot tarafından seçilen] takip mesafesinin çok dar olmasından kaynaklanıyordu. Bu da onu ilginç kılıyor çünkü takip mesafesinden kim sorumlu: araba mı, sürücü mü? “

Müfettişler, Tesla EV’lerinden Otopilot verilerinin çıkarılmasının mümkün olduğunu, ancak şimdi son modellerde şifrelendiğini söyledi. Tesla, kendi IP’sini diğer üreticilerden korumak ve bir sürücünün gizliliğini korumak da dahil olmak üzere, verileri iyi bir nedenle şifrelendiğini kabul ettiler. Ayrıca, şirketin, talep edilmesi halinde yetkililere ve müfettişlere özel veriler sağladığını da kaydetti.

Ancak ekip, çıkardıkları ekstra verilerin, “özellikle sürücü yardım sistemlerinin rolü konusunda” daha ayrıntılı kaza araştırmalarına olanak sağlayacağını söyledi. Diğer üreticilerin aynı düzeyde ayrıntıyı uzun süreler boyunca depolayıp saklamadığını bilmenin ideal olacağını ekledi. NFI müfettişi Frances Hoogendijk, “Tüm otomobil üreticilerinin hangi verileri sakladığını daha iyi bilsek, mahkemeler veya Savcılık aracılığıyla daha hedefe yönelik iddialarda bulunabiliriz” dedi. “Ve nihayetinde bu, bir kazadan sonra gerçeği bulmak için hizmet ediyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hollanda Tesla’nın Veri Şifresini Çözebileceğini İddia Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör