ABD, Apple’a Ödeme Bilgilerini Paylaşmasını Emretti

blank
The CFPB, Apple'a Ödeme Bilgilerini Teslim Etmesini Emretti

İçerik: ABD, Apple’a Ödeme Bilgilerini Paylaşmasını Emretti

ABD, Apple’a Ödeme Bilgilerini Paylaşmasını Emretti: Amerikan teknoloji devleri ödeme uygulamalarının daha fazla incelenmesiyle karşı karşıya. Tüketici Mali Koruma Bürosu, Amazon, Apple, Facebook, Google, PayPal ve Square’e ödeme sistemi planlarıyla ilgili bilgileri vermelerini emretti. Büro, bu şirketlerin herhangi bir tüketici karşıtı davranışı tespit etmek ve halka “yeterli” koruma sağlamak için verileri nasıl topladığını ve erişimi nasıl kontrol ettiğini öğrenmek istiyor.

CFPB ayrıca Çinli teknoloji firmalarının Alipay ve WeChat Pay dahil ödeme sistemlerini de inceleyecek.

Yönetici Rohit Chopra, ödemelerin “muazzam ölçek ve pazar gücü” sayesinde adil pazar için bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyarıda bulunarak emri haklı çıkardı. Örnek olarak Çin’i işaret etti ve Alipay ve WeChat Pay gibi sistemlerin Çin toplumuyla o kadar bütünleştiğini ve sakinlerin onları olduğu gibi kullanmaya zorlandığını belirtti.

Büro, Federal Ticaret Komisyonu’nun Big Tech gözetimini takip ettiğini söyledi. Denetleyici, bazı şirketlerin davranışlarını ayrıntılı olarak inceledi ve Facebook ve Google’ın karşısında onları yakından izledi. Örneğin 2020’de FTC, rapor edilmemiş Facebook ve Google satın almalarını araştırdı.

CFPB siparişlerinin düzenleyici eyleme yol açacağı kesin değil. Ancak, politikacıların Apple, Google ve diğerlerini uygulama mağazası ödemelerini kötüye kullandıkları iddiasıyla dizginlemeye çalıştıkları için haklı görünüyorlar. Biden yönetimi de bir bütün olarak teknoloji şirketlerini çökertmeye kararlı. Bu şirketler ücretleri düşürse ve başka türlü barış teklifleri yapmaya çalışsa bile CFPB’nin düzeltici önlemler alma şansı var.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD, Apple’a Ödeme Bilgilerini Paylaşmasını Emretti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör