NASA, Artemis I Moon Misyonunu Şubat 2022’de Başlatacak

blank
NASA, Artemis I Moon Misyonunu Şubat 2022'de Başlatacak

İçerik: NASA, Artemis I Moon Misyonunu Şubat 2022’de Başlatacak

NASA, Artemis I Moon Misyonunu Şubat 2022’de Başlatacak:

NASA’nın Artemis I görevi için bir süre daha beklemeniz gerekecek. Space.com, NASA’nın artık mürettebatsız Artemis I uçuş testini Şubat 2022’de başlatmayı ve kalkış penceresinin 12 Şubat’ta açılmasını beklediğini belirtiyor. Orion kapsülü, Uzay Fırlatma Sistemi roketinin üzerine yerleştirildi ve patlatma artık esas olarak testlerin tamamlanmasını bekliyor.

Ancak bu test biraz zaman alabilir. Uzay ajansı arayüzler, mühendislik, iletişim ve geri sayım sistemi için testler planlıyor. En önemli test, Artemis I ekibinin fırlatmadan birkaç hafta önce itici gazları yüklemeyi ve boşaltmayı deneyeceği “Islak Elbise Provası” olacak. NASA, başarılı bir provadan sonra kesin bir lansman tarihi belirleyemeyecek, bu nedenle Artemis I Moon görevinin tarihleri değişkenlik gösterebilir.

blank

Artemis Yolculuk sırasında hızlanma, radyasyon ve titreşimi incelemek için Ay’ın etrafına sensörle donatılmış bir “monikin” (artı organ ve kemik benzeri “hayaletler”) içeren bir Orion kapsülüne sahip olacak. Artemis II bir insan mürettebat taşıyacak. NASA, 2024’te insanları Ay’a indirmeyi umuyordu, ancak bütçe endişeleri ve arazi sözleşmeleriyle ilgili mücadele bu hedefin gerçekleşmeme ihtimalini ortaya koyuyor.

Başarılı bir Artemis I görevi yine de önemli bir kilometre taşını temsil edecek. Görevin başarılı olarak tamamlanması hem Orion’un hem de SLS’nin yaşayabilirliğini gösterecek. Daha da önemlisi, insanlar on yıllardır ilk kez Dünya’nın yörüngesinin ötesine geçmeye bir adım daha yaklaşacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Artemis I Moon Misyonunu Şubat 2022’de Başlatacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör