Gökbilimciler Bugüne Kadarki En Genç Gezegeni Keşfetti

blank
Gökbilimciler Bugüne Kadarki En Genç Gezegeni Keşfetti

İçerik: Gökbilimciler Bugüne Kadarki En Genç Gezegeni Keşfetti

Gökbilimciler Bugüne Kadarki En Genç Gezegeni Keşfetti:

Gökbilimciler daha önce genç gezegenleri tespit ettiler, ancak nadiren bu kadar genç bir gezegen gözlemleme şansını yakaladı. CBS News’in dediği gibi, Hawaii Üniversitesi liderliğindeki bir ekip, ‘sadece’ birkaç milyon yaşında bulunan en genç gezegenlerden biri olan 2M0437b’yi keşfetti. Bebek gezegen, Toros Bulutu “kreşinde” bulundu ve doğumundan itibaren hala lav benzeri ısı yaymaya yetecek kadar genç.

Daha da önemlisi, bu aynı zamanda bir bebek dünyasını doğrudan gözlemlemek için çok nadir bir şanstır. Araştırmacıların yine de Dünya’nın atmosferini telafi etmek için özel optikler kullanması gerekecek, ancak gezegeni incelemek için ev sahibi yıldızı veya diğer hileleri kullanmak zorunda kalmayacaklar. 2M0437b’nin yıldızından, Dünya’nın Güneş’ten olduğundan yaklaşık yüz kat daha uzakta olmasına yardımcı olur ve girişim olasılığını azaltır.

Bilim adamları gezegeni ilk olarak 2018’de Subaru Teleskobu’nu kullanarak tespit ettiler, ancak sonraki üç yılı Keck Gözlemevi ve diğer Hawaii teleskoplarını kullanarak gezegeni izlemek ve ev sahibine bağlı olduğunu doğrulamak için harcadılar.

blank

Gelecekteki gözlemler gezegen oluşumuna daha fazla ışık tutabilir. Daha fazla ayrıntı toplamak da çok uzun sürmeyebilir. Ekip, yaklaşmakta olan James Webb Uzay Teleskobu’nun atmosferik gazları ve yeni oluşan uyduları tespit etmeye yardımcı olabileceğini umuyordu. 2M0437b şimdi ne kadar önemliyse, ileriye gitmek daha önemli olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Gökbilimciler Bugüne Kadarki En Genç Gezegeni Keşfetti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör