Suudi Arabistan 2060’a Kadar Net Sıfır Emisyona Ulaşamayacak

blank
Suudi Arabistan 2060'a Kadar Net Sıfır Emisyona Ulaşamayacak

İçerik: Suudi Arabistan 2060’a Kadar Net Sıfır Emisyona Ulaşamayacak

Suudi Arabistan 2060’a Kadar Net Sıfır Emisyona Ulaşamayacak:

Suudi Arabistan çevre üzerindeki etkisini azaltma taahhüdünde bulunuyor, ancak hedeflerine ulaşmak için ihtiyaçları olan zaman eleştirmenleri memnun etmeyecek. Reuters, Veliaht Prens Muhammed bin Salman ve enerji bakanı Prens Abdülaziz bin Salman’ın şimdi Suudi Arabistan’ın 2060 yılına kadar net sıfır emisyon elde etmesini beklediğini bildirdi. Bu, AB, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve diğer ülkeler için 2050 hedefinin gerisinde kalıyor.

Krallık, dünya petrol piyasalarının “güvenlik ve istikrarını” güçlendirmeye çalışırken dairesel bir karbon ekonomisi programı aracılığıyla net sıfıra ulaşmayı umuyordu. Prensler, Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarını iki katından fazla azaltacağını söylerken, ülkenin bir geçişi “düzgün bir şekilde” yürütmek için zamana ihtiyacı olduğunu savundular.

Veliaht Prens, Suudi Arabistan’ın 2060’tan önce hedefine ulaşma şansı olduğunu ve devlet petrol üreticisi Saudi Aramco’nun 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmayı umduğunu söyledi. Ancak ülke nispeten yavaş ilerliyor. İlk yenilenebilir enerji santralini ancak Nisan ayında, ilk rüzgar çiftliğini ise Ağustos ayında açtı. Hâlâ ilk hidrojen yakıt tesisini planlıyor.

blank

Muhafazakar program şaşırtıcı değil. Suudi Arabistan ekonomisini çeşitlendirmesine rağmen, petrol ve gaz ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 50’sini ve ihracatının yüzde 70’ini temsil ediyor. Agresif emisyon azaltmaları, krallığın ana işini etkileyebilir.

Ancak bu bağımlılık da sorunlar yaratabilir. İngiltere ve bazı ABD eyaletleri, önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde yeni yanmalı motorlu binek araçlarının satışını yasaklayanlar arasında yer alıyor ve diğerleri çok geride olmayabilir. Suudi Arabistan gibi petrol ihracatçıları, elektrikli araç satışlarının beklenenden daha hızlı artması durumunda emisyon hedeflerini ayarlamak zorunda kalabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Suudi Arabistan 2060’a Kadar Net Sıfır Emisyona Ulaşamayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Avrupa’nın Emisyon Azaltma Hedefleri 21 Yıl Geriden Geliyor

Avrupa’nın Emisyon Azaltma Hedefleri 21 Yıl Geriden Geliyor: Avrupa, emisyonları azaltma konusunda ilerleme kaydediyor olabilir, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör