MIUS AKINCI TİHA’dan Sonra Kullanıma Sunulacak

blank
TAI'den Türkiye'nin İlk Demir Kuş Tesisi Açılıyor

İçerik: MIUS AKINCI TİHA’dan Sonra Kullanıma Sunulacak

MIUS AKINCI TİHA’dan Sonra Kullanıma Sunulacak:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Ekim 2021’de vefat eden Özdemir Bayraktar için Baykar Savunma tesislerine taziye ziyaretinde bulunarak, AKINCI TİHA, MIUS ve İHA’ların Afrika’ya ihracatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamada, üretim hattında bulunan 2 Akıncı TİHA ve 6 Bayraktar TB2’nin de montajı farklı derecelerde tamamlanarak kameralara yansıdı.

Erdoğan, “Akıncı’yı sizinle birlikte uçurduk, kim bilir daha nice Akıncı’yı uçuracağız, inşallah Gökkuşağını birlikte uçururuz, fazla zamanımız yok, onları birlikte uçurmamız lazım” dedi. Yaptığı açıklamalarla Baykar Savunma’nın AKINCI TİHA’dan sonraki adımı olan MIUS’un adının açıklanacağı düşünülüyordu. Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında herhangi bir sisteme isim vermek yerine “gökkuşağı” terimini kullandı. Baykar Savunma’nın MIUS sistemi için henüz bir isimlendirme yapmadığı belirtildi. MIUS’un ilk uçuşunu 2023’te yapması planlanıyor.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Afrika ülkelerinden Türk İHA’larına/SİHA’larına talep olduğunu belirtti. Türkiye’nin İnsansız Hava Araçları alanındaki çalışmalarının bazı ülkeler tarafından takip edildiğini sözlerine ekledi. Bayraktar TB2’nin Fas’a teslim edildiği, Libya Ulusal Uzlaşma Hükümeti’ne ait Bayraktar TB2’lerin ise hava savunma sistemleri dahil Hafter’e ait çeşitli unsurları imha ettiği iddiaları var.

blank

Erdoğan’ın ziyaret ettiği ülkelerden biri olan Nijerya ile Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması imzalanması, İHA’ların bir sonraki potansiyel Afrika müşterisi olarak Nijerya’ya dikkat çekiyor.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Havacılık ve Uzay Zirvesi 2 etkinliğine katılan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, 10 ülkenin kuyrukta olduğunu ve bu ülkelerle yapılan sözleşmelerin tamamlandığını veya tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: MIUS AKINCI TİHA’dan Sonra Kullanıma Sunulacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör