Çin, Yüksek Karbon Emisyonlu Projeleri Yasaklayacak

blank
Çin, Yüksek Karbon Emisyonlu Projeleri Yasaklayacak

İçerik: Çin, Yüksek Karbon Emisyonlu Projeleri Yasaklayacak

Çin, Yüksek Karbon Emisyonlu Projeleri Yasaklayacak:

Çin, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarının zirvesine ulaşma ve 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma hedeflerine ilişkin bir kılavuz yayınladı. Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi tarafından ortaklaşa yayınlanan kılavuzda, başarıya ulaşmak için bir yol haritası belirlendi. Çin’in geçen Eylül ayında ortaya koyduğu hedefler, “2030 yılına kadar karbon emisyonlarını en üst düzeye çıkarmak ve 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmak”. Kılavuza göre yenilenebilir enerji tüketim oranı yüzde 80’in üzerine çıkacak, enerji tüketimi ve karbon salınımı yüksek projelerin plansız uygulanması yasaklanacak.

Rehbere göre, 2025 yılına kadar Çin’de yeşil, düşük karbonlu ve döngüsel kalkınmaya dayalı bir ekonomik sistem kurulacak ve kilit sektörlerde enerji kullanım verimliliği büyük ölçüde artırılacak; 2030 yılına kadar, enerji açısından kritik sektörlerde enerji kullanım verimliliği uluslararası düzeyde ileri standartlara getirilecek ve 2060 yılına kadar yeşil, düşük karbonlu, döngüsel bir ekonomik sistem ve temiz, güvenli, verimli bir enerji sistemi kapsamlı bir şekilde kurulacaktır.

blank

Öte yandan endüstriyel yapının iyileştirileceğinin vurgulandığı rehberde, yeşil tarımın teşvik edilmesinin yanı sıra çelik, demir dışı metaller, petrokimya, inşaat gibi sektörlerde karbon emisyonlarının zirve yaptığı belirtildi. malzeme, ulaşım ve inşaat hızlanacak.

Kılavuz ayrıca, Çin’in yeni nesil bilgi teknolojisi, biyoteknoloji, yeni malzemeler, gelişmiş ekipman, yeni motorlu araç ve havacılık ve denizcilik ekipmanları gibi gelişmekte olan stratejik endüstrilerin gelişimini hızlandıracağına dikkat çekti.

Çin şu anda dünyada en fazla karbondioksit salınımı yapan ve aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarına en çok yatırım yapan ülke konumunda. Çin Ulusal Enerji İdaresi’nin verilerine göre, Çin’in enerji tüketiminde temiz enerjinin payı son beş yılda yüzde 19,1’den yüzde 24,3’e yükseldi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Yüksek Karbon Emisyonlu Projeleri Yasaklayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör