Intel’in Hibrit 12. Nesil İşlemcileri Piyasaya Sürüldü

blank
Intel'in Hibrit 12. Nesil İşlemcileri Piyasaya Sürüldü

İçerik: Intel’in Hibrit 12. Nesil İşlemcileri Piyasaya Sürüldü

Intel’in Hibrit 12. Nesil İşlemcileri Piyasaya Sürüldü:

Intel’in güçlü hibrit çiplerini o kadar uzun zamandır duyuyoruz ki, neredeyse efsanevi bir statüye ulaştılar. Arkalarındaki fikir ilgi çekici: Tek bir kalıpta hem performans çekirdekleri (P-çekirdekleri) hem de verimli çekirdekler (E-çekirdekler) içeriyorlar. Önceden, Intel’in tüm CPU çekirdekleri hemen hemen aynıydı, bu da son birkaç yılda gördüğümüz enerjiye aç tasarımlara yol açtı.

Şimdi şirket, 12. nesil masaüstü işlemcileri olarak önceden kod adı “Alder Lake” olan bu yongaları piyasaya sürmeye hazır. Ve belki, AMD ve Apple’ın dikkatini çekebilecek.

Hibrit konfigürasyonlarına ek olarak, bu 12. nesil yongalar, daha önce rafine bir 10 nm tasarım olarak görülen “Intel 7” işlem teknolojisi kapsamındaki ilk yongalar olacak. Intel, Temmuz ayında ürün yol haritasını yeni isimlerle revize ettiğinde, bizi 7nm gecikmelerinden uzaklaştırıyor gibiydi. Ancak bu 12. nesil çiplerin performansı, yeni markayı haklı çıkarmak için yeterli olabilir.

blank

Intel bazı önemli rakamlar veriyor: 12. nesil yongaların genel olarak 11. nesil CPU’lardan yüzde 19’a kadar daha hızlı olduğunu ve Adobe After Effects Pulse karşılaştırmasında iki kat daha hızlı olduklarını söylüyor. Çok iş parçacıklı performans söz konusu olduğunda (video ve 3D işleme gibi birden fazla çekirdek için özel olarak oluşturulmuş görevler), şirket üst seviye i9-12900K’nın geçen yılki 11900K’dan yüzde 50 daha hızlı olduğunu ve daha az güç kullandığı iddia ediliyor. Ve daha da iyisi, gücün yalnızca yaklaşık dörtte birini kullanırken performans paritesine ulaşabilmesi oalcak. Temel olarak, bu çipler ileriye doğru büyük bir sıçrama olacağına söz verdiğinden, son birkaç yılda yükseltme yapmaya devam eden herkes bir muamele görüyor.

blank

Intel’in 12. nesil Core yongaları, i9-12900K’ya 16 adede kadar çekirdeğe sığabilecek. Bu, toplam 24 işlem iş parçacığına sahip 8 P-çekirdeği ve 8 E-çekirdeğinin bir kombinasyonu (her P-çekirdeği, hiper iş parçacığını desteklediğinden iki kat sayılır, ancak E-çekirdeği desteklemez). Bunun çiplerini tasarlamanın tamamen yeni bir yolu olduğu göz önüne alındığında, şirket, görevleri akıllı bir şekilde uygun çekirdeğe atayan Microsoft ile yeni bir Thread Director geliştirmek için birlikte çalıştı. Bu şekilde, bir E-çekirdeğe manuel olarak bir arka plan iş parçacığı atamanız veya eşzamanlı görevler üzerinde çalışmaya başladığınızda ayarlarınızı karıştırmaya başlamanız gerekmez. (Hibrit çekirdek tasarımı tanıdık geliyorsa, bunun nedeni ARM’nin mobil CPU’lardaki büyük LITTLE teknolojisiyle son on yıldır benzer bir şeyi zorlamasıdır.)

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Intel’in Hibrit 12. Nesil İşlemcileri Piyasaya Sürüldü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör